Przy biurku uśmiechnięta kobieta w okularach i beżowym swetrze sprawdza w komputerze jak zadbać o poduszkę finansową
Materiał partnera

Jak zadbać o poduszkę finansową i nie martwić się o swój budżet?

Zagadnienie tzw. poduszki finansowej to w ostatnim czasie modny temat. Pojęcie to często słyszymy m.in. w telewizji lub mediach społecznościowych, gdzie eksperci doradzają, jak poprawnie zacząć budować swoje zasoby pieniężne na czarną godzinę. O co dokładnie chodzi i dlaczego opłaca się zadbać o porządną poduszkę finansową? Prezentujemy wyjaśnienie.
Reklama

Co to jest poduszka finansowa?

Słowo „poduszka” kojarzy nam się z czymś miękkim i sprężystym. Dodatkowo najczęściej kładziemy ją na łóżku, czyli w miejscu dla nas bezpiecznym i komfortowym. Te intuicyjne skojarzenia z fizycznym przedmiotem mocno korelują z głównymi cechami tzw. poduszki finansowej, którą budujemy, aby czuć się pewnie i stabilnie.

Finanse to temat budzący wiele emocji. Jeszcze bardziej kontrowersyjne są rozmowy o oszczędnościach, ponieważ jak pokazują badania przeprowadzone w 2021 r. przez Bank Millenium, ponad jedna czarta Polaków w ogóle nie posiada odłożonych pieniędzy na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia. Okazuje się to problematyczne w chwili, gdy nadchodzi kryzys tj. COVID-19 lub bessa gospodarcza i wiele osób narażonych jest na utratę pracy czy też większe wydatki.

Reklama

W takich sytuacjach osoby bez oszczędności y są narażone na utratę stabilności finansowej, co prowadzi do szeregu innych, negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczych.

Od kilku lat polscy ekonomiści próbują więc zachęcić rodaków do budowy poduszki finansowej, którą definiuje się jako środki odłożone na czarną godzinę. To one pozwalają nam przetrwać np. gdy bez zapowiedzi tracimy zatrudnienie lub przydarzy się wypadek. Dzięki oszczędnościom, prócz komfortu psychicznego związanego z bezpieczną egzystencją, zyskujemy także samodzielność ekonomiczną, ponieważ nawet w trudnej życiowo chwili nie musimy się zadłużać.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Reklama

Wiesz już, czym jest poduszka finansowa oraz dlaczego dobrze ją mieć. Jaka ilość oszczędności będzie jednak wystarczająca, aby poczuć się naprawdę stabilnie? Przedstawiamy kilka wariantów inteligentnego oszczędzania.

Specjaliści uważają, że idealna poduszka finansowa to taka, która może zapewnić nam co najmniej skromne, ale stabilne przetrwanie na ok. rok, gdyby z pozoru krótkoterminowy kłopot przerodził się w długodystansowy. Niestety, bardzo niewielka część społeczeństwa jest w stanie zapewnić sobie taki standard oszczędności. 12-miesięczna poduszka stanowi ok. 10-12-krotność naszej standardowej wypłaty. Uzbieranie takiej sumy to nie lada wysiłek, który wymaga dodatkowo wizjonerskiego i konsekwentnie realizowanego przez lata planu.

Na szczęście są także warianty poduszki finansowej, które łatwiej wdrożyć w życie. Minimalne oszczędności powinny wynosić ok. 3 naszych standardowych wypłat (takie zasoby możemy zgromadzić w mniej więcej rok). Zadowalająca poduszka to natomiast ok. 6 pensji. To właśnie uzbieranie takiej gotówki powinno być naszym celem, abyśmy mogli czuć się stabilnie.

Kryzys a brak poduszki finansowej

Co zrobić, gdy kryzys zastanie nas, zanim zdążymy zbudować własną poduszkę finansową? Wiele osób szuka odpowiedzi na to pytanie szczególnie dziś, w dobie kryzysu gospodarczego. Jak sprostać bieżącym wyzwaniom ekonomicznym bez oszczędności na koncie?

Reklama

W sytuacji, gdy nie posiadamy żadnych nadprogramowych pieniędzy, a równocześnie ponosimy coraz większe koszty życia, z pomocą przychodzą platformy tj. https://comparer.pl/ , które specjalizują się w porównywaniu i recenzowaniu kredytów oraz pożyczek konsumenckich. Kompilacje wykonywane przez porównywarki kredytów online są wiarygodne i codziennie pomagając podejmować decyzje finansowe setkom osób. Aby zorientować się, gdzie najlepiej pożyczyć środki na przetrwanie trudnego okresu, korzystnie jest przeanalizować najnowsze rankingi umieszczane na ww. platformach oraz recenzje interesujących nas instytucji pożyczkowych. W ten sposób upewnimy się, że podpisujemy umowę z rzetelną i godną zaufania firmą. 

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama