Kobieta o blond włosach, siedząca przy białym stole, rozkłada ręce nad talerzem z zielonym jabłkiem
canva.com

Jak zapobiegać atakom dny moczanowej? Dobra dieta może być zbawienna!

W przypadku bardzo wielu schorzeń dieta uchodzi za jedną z lepszych metod terapeutycznych. Z jej pomocą zwalcza się nie tylko nadwagę czy otyłość, ale też i nadciśnienie, cukrzycę, choroby układu krążenia oraz problemy związane z dosłownie każdą inną częścią organizmu. Nawet dna moczanowa może zostać pokonana, chociażby częściowo, za sprawą właściwego, dopasowanego do niej stylu żywienia. Co więc jeść, a czego unikać, aby zapobiec kolejnym atakom choroby?
Reklama

Przy dnie moczanowej wskazane jest to, by jeść częściej, a mniej.

Dzienny jadłospis najlepiej rozłożyć na pięć mniejszych posiłków, pilnując również tego, by robić między nimi równe odstępy i po prostu starać się je zjadać o w miarę stałych porach, by organizm zdołał się do nich przyzwyczaić. W tym momencie modne jest żywienie IF, polegające na robieniu sobie dłuższych przerw od jedzenia, jednakże dna moczanowa dieta musi wyglądać inaczej niżeli taka zwyczajna dieta odchudzająca, dlatego na niej należy unikać spożywania większych porcji w krótkim czasie.

Śniadanie spokojnie można zjeść niemalże od razu po wstaniu z łóżka, jednakże po kolację powinno się już sięgnąć na przynajmniej trzy, a jeszcze lepiej cztery godziny przed planowanym zaśnięciem, by dać organizmowi czas na jej pełne strawienie i nie iść do łóżka z pełnym żołądkiem.

Reklama

Regeneracja zachodzi najlepiej wtedy, gdy nie zostaje zaburzona przez żadne intensywne procesy wewnętrzne. Wcześniejsze spożycie kolacji pozwoli też uniknąć nagromadzania się kwasu moczowego i zmniejszy ryzyko kolejnego ataku.

Pamiętaj o lekarstwach

Kobieta, radośnie i szeroko uśmiechnięta, zasłania oczy pięknymi czerwonymi pomidorami
stock.adobe.com
Reklama

W przypadku wielu chorób konieczne staje się regularne zażywanie odpowiednich lekarstw lub środków medycznych, jednakże taką standardową farmakoterapię niemalże zawsze wspomoże odpowiedni tryb żywienia. Dna moczanowa dieta powinna być wysoce odżywcza i ogólnie rzecz biorąc jak najbardziej wartościowa. Należy unikać w niej produktów będących źródłami puryn, do których zalicza się m.in. mięso i ryby.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama