kobieta mająca katar
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak złagodzić objawy alergii? 5 domowych sposobów

Przejdź do galerii zdjęć
Alergia to nieprawidłowa odpowiedź organizmu na substancje, które dla zdrowych osób są zupełnie nieszkodliwe. Domowy sposoby mogą skutecznie złagodzić uciążliwą alergię, ale na pewno nie zastąpią farmakologii.
Reklama

Czym jest alergia?

Alergia to nieodpowiednia reakcja tkanek ludzkiego ciała na różne obce substancje, które nazywane są alergenami. Antygeny po dostaniu się do organizmu wywołują reakcję alergiczną. Organizm traktuje obce tkanki jako stan zapalny, którego próbuje się natychmiast pozbyć. To dlatego reakcją na alergeny są:

  • dolegliwości dotyczące górnych dróg oddechowych takie jak katar, świąd nosa, kichanie, zatkany nos oraz łzawienie i pieczenie oczu,
  • bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka,
  • świąd, zaczerwienienie i wypryski na skórze.
Reklama

Główną przyczyną alergii są geny. Jeśli rodzice cierpią na alergię, to szanse, że dziecko również będzie borykać się z tym uciążliwym problemem, wynosi nawet 70 proc.

domowe sposoby na katar

Domowe sposoby na alergię

Aby pozbyć się alergii, należy unikać kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeśli alergia wystąpi, można wypróbować kilka domowych sposobów, które z pewnością przyniosą ulgę w cierpieniu.

W złagodzeniu kataru siennego, uczucia swędzenia nosa i przekrwienia błony śluzowej nosa może pomóc olej z czarnuszki. Przeprowadzone badania naukowe pokazały, że 80 proc. respondentów czuło się lepiej po zastosowaniu wspomnianego produktu.

Reklama

Pomóc w walce z alergią może także aromaterapia, do której można wykorzystać olejek eukaliptusowy, z rumianku rzymskiego lub paczuli.

Skutecznym sposobem na złagodzenie objawów alergii jest także wykorzystanie takich ziół jak: rumianek, skrzyp polny, dziurawiec, czy zielona herbata, które mają działanie przeciwbakteryjne oraz zmniejszają wydzielanie histaminy w organizmie.

Antyalergiczne i antyseptyczne działanie wykazuje też sok z limonki, który należy pić na czczo przez kilka miesięcy.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: katar
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama