Płyn lugola
zdjęcie ilustracyjne Canva

Jak zrobić płyn Lugola? Właściwości i zastosowanie

W związku z rosnącym zagrożeniem katastrofą nuklearną w związku z niebezpiecznymi działaniami Federacji Rosyjskiej w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, Polacy ruszyli do aptek, aby kupić płyn Lugola. W artykule ujawniamy, jak zrobić płyn Lugola i jakie ma właściwości oraz zastosowanie.
Reklama

Właściwości i zastosowanie płynu Lugola

Płyn Lugola to roztwór jodku potasu w stężeniu 1 proc., 2 proc. lub 5 proc., którego podstawowym zastosowaniem jest odkażanie nieuszkodzonej skóry, brzegów rany oraz niewielkich otarć i zadrapań. Jeśli płyn Lugola zostanie rozcieńczony z gliceryną, może służyć do płukania gardła — w czasie różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych z uwagi na silne działania antyseptyczne.

O płynie Lugola zrobiło się głośno za sprawą katastrofy w Czarnobylu, kiedy to specyfik był podawany Polakom w celu złagodzenia następstw wycieku substancji radioaktywnych. Picie płynu Lugola w czasie skażenia radioaktywnego może mieć sens, bo zdaniem niektórych naukowców chroni przed występowaniem nowotworu tarczycy. Z drugiej strony warto jednak nadmienić, że profilaktyczne spożywanie płynu niesie negatywne konsekwencje dla zdrowia i prowadzić do niedoczynności i nadczynności tarczycy, choroby Hashimoto oraz podrażnień błon śluzowych.

Reklama

Warto zaznaczyć, że nawet w przypadku katastrofy w elektrowni atomowej nie każdy powinien przyjmować płyn Lugola. Zaleca się, aby w takiej sytuacji specyfik podać tylko noworodkom i małym dzieciom z uwagi na zwiększoną aktywność tarczycy. W przypadku dorosłych — ryzyko rozwoju nowotworu tarczycy jest niskie, dlatego nie zaleca się przyjmowanie płynu Lugola w czasie wycieku nuklearnego.

Płyn Lugola
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak zrobić płyn Lugola?

Reklama

Sporządzenie płynu Lugola nie jest szczególnie trudne. Aby zrobić specyfik, będziesz potrzebować: jodek potasu, jod krystaliczny oraz wodę destylowaną (lub demineralizowaną).

  1. Wlej 100 ml wody destylowanej do pojemnika z pokrywą.
  2. Dosyp 10 g jodku potasu (kolor biały).
  3. Wymieszaj i odstaw na godzinę.
  4. 5 g jodu krystalicznego (czarny) i wymieszaj.
  5. Pozostaw na 12 godzin.
Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama