Siemię lniane. Zastosowanie i właściwości
Do przeczytania w ok. 1 min.
Siemię lniane - właściwości
Siemię lniane spożywać warto, bo jego regularne jedzenie wykazuje dobroczynny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu:
- pomaga obniżyć ciśnienie krwi i wzmacnia odporność dzięki obecności kwasów omega-3,
- wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i cukru — za sprawą witamin z grup B, C, E, a także wysokiej zawartość błonnika,
- w jego składzie znajdziemy mnóstwo przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się skóry i zwiększają ryzyko powstawania chorób,
- zawiera melatoninę, która ułatwia zasypianie,
- wpływa na procesy trawienne,
- wspiera kondycję włosów i skóry.
Siemię lniane - zastosowanie
Siemię lniane można zarówno stosować wewnętrznie jak i zewnętrznie. Aby sporządzić zawiesinę, należy dwie łyżki siemienia lnianego zalać szklanką ciepłej wody i pozostawić na około godzinę, aż zgęstnieje. Po tym czasie wystarczy odcedzić i można pić nawet kilka razy dziennie.
Siemię lniane ma niską kaloryczność i indeks glikemiczny, ale sposób jego stosowania zależy od tego, jakie efekty chcemy uzyskać. Rano na czczo siemię lniane powinny pić osoby, które borykają się z problemami żołądkowymi, bólem, wrzodami, zgagą, refluksem oraz stanami zapalnymi jelit. Wtedy siemię lniane działa w sposób osłonowy i zmniejsza uczucie głodu.
Spożywanie zawiesiny wieczorem wpływa na proces trawienia i zaparcia, ale równocześnie działa łagodząco na biegunki.