starsi ludzie w łóżku
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak żyć ponad 100 lat bez chorób?

Większość z nas chce żyć jak najdłużej i do końca swoich dni cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. W artykule podajemy kilka złotych rad na to, aby żyć w dobrym zdrowiu nawet ponad 100 lat.
Reklama

Co wpływa na długie życie?

Z artykułu "Jak dożyć 100 lat" doktora Macieja Szymczaka wynika, że nawet odpowiedni styl życia nie gwarantuje długowieczności, ale znacząco zwiększa prawdopodobieństwo tego, że przez długi czas będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem nawet w sędziwym wieku. Z pola zdrowia Lalonde’a z 1974 roku wynika, że na długość życia wpływa kilka istotnych czynników: 50 proc. styl życia, 20 proc. uwarunkowania genetyczne 20 proc. środowisko i tylko 10 proc. służba zdrowia.

Warto jednak zauważyć, że w przypadku nowotworów, które w znaczący sposób zmniejszają długość trwania życia człowieka, rozkład procentowy tych czynników jest inny: 37 proc. styl życia, 29 proc. genetyka, 24 proc. środowisko, 10 proc. służba zdrowia.

Warto zaznaczyć, że najwięcej 100-latków jest w Okinawie w Japonii. Wiąże się to ze spożywaniem dużej ilości ryb, które mają w swoim składzie kwasy omega 3. Wielu 100-latków żyje także we Włoszech i Grecji, gdzie powszechnie stosowana jest dieta śródziemnomorska.

Opiekunka seniora – zawód przyszłości? Ile zarabia opiekunka osoby starszej?

Jak żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem?

Reklama

Istnieje kilka złotych rad, które mogą pomóc w tym, żeby żyć długo i do końca swoich dni cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną.

  1. Odpowiednia dieta. Powinniśmy spożywać delikatne, zdrowe produkty, które powinny być jednak dobrane do naszego układu pokarmowego i uwzględniać wszelkie nietolerancje i alergie. Podstawowym składnikiem diety 100-latków jest fasola, która wpływa na pracę jelit i zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych. Istotnym elementem diety jest także picie dużej ilości wody oraz unikanie cukru i mięsa.
  2. Duże grono przyjaciół. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga wykazały, że osoby towarzyskie rzadziej zapadają na choroby, a samotność zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 26 proc.
  3. Optymalna aktywność fizyczna. Nadmierna aktywność fizyczna może szkodzić tak bardzo jak jej brak. Zalecaną aktywnością jest wykonywanie około 10 tys. kroków dziennie lub od 5 do 10 km.
  4. Komfort psychiczny. Zbyt długa praca, stres zaburzają nasz zegar biologiczny i wykazują negatywny wpływ na stan naszego zdrowia i przyczyniają się do wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Najważniejsze w życiu jest odnalezienie balansu między rodziną, własnymi ambicjami i pracą, tak aby po prostu być szczęśliwym.
Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama