pączki z obwódką
canva.com

Kiedy jest Tłusty Czwartek w 2023 roku? Przygotuj się na słodkie przyjemności

Niektórzy wraz z początkiem roku zaczynają wyczekiwać dnia walentynek, który pozwoli im obdarować ukochaną osobę i pokazać jej swoje prawdziwe uczucia, podczas gdy inni (i to nieraz nawet ci, którzy są w stałych związkach), znacznie bardziej nie mogą się doczekać tłustego czwartku.
Reklama

W tym jednym wyjątkowym dniu w roku można odpuścić sobie liczenie kalorii, a zająć się liczeniem zjedzonych pączków lub faworków. Kto skonsumuje ich więcej, ten oczywiście wygrywa. A nawet ci, którzy za słodyczami nie przepadają, powinni przekonać się do spożycia chociażby jednego pączka, albowiem zjedzenie tłuściocha z nadzieniem w tłusty czwartek ma gwarantować pomyślność już do końca roku.

Kiedy jest tłusty czwartek?

Najsłodszy dzień w roku w 2023 roku będzie obchodzony dokładnie szesnastego lutego. Oczywiście nie zawsze tak to wygląda, bo data zależy od tego, w jakim dniu wypada Wielkanoc, która w tym roku przypada na dzień dziewiątego kwietnia. Warto też wiedzieć, że nie zawsze tłusty czwartek był obchodzony właśnie w czwartek.

Reklama

Niegdyś świętowano go bowiem w poniedziałek. Dopiero po jakimś czasie słodki dzień przeniesiono na czwartek, zmieniając również sposób jego obchodzenia.

Dlaczego Tłusty Czwartek jest tłusty?

Niektórzy mogą bowiem nie wiedzieć o tym, że słowo "tłusty" występujące w "tłustym czwartku" nie wzięło się wcale z lukru pokrywającego pączki ani też oleju, na którym są one smażone, a zaczerpnięto je z... mięsa, albowiem to właśnie mięso dawniej było jadane właśnie na tłusty czwartek. Dzień ten miał wtedy drugą dodatkową nazwę, a mianowicie był określany mianem mięsopustu. Historycy są zdania, że pączki zastąpiły mięso dopiero w szesnastym wieku. Wtedy zresztą nie miały one formy współczesnych pączków, a przypominały bardziej chlebowe wypieki, w których umieszczano migdały lub małe orzeszki, które miały zapewniać szczęście temu, kto nie odnajdzie.

Teraz, gdy każdy wie, kiedy jest tłusty czwartek, można już powoli wyczekiwać tego jakże przyjemnego dnia. Nie warto rezygnować z jego celebracji. Od jednego pączka jeszcze nic się nikomu nie stało.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama