Opony letnie
Canva.com

Kiedy wymienić opony na letnie?

Kierowcy, którzy zdecydowali się na opony sezonowe, muszą pamiętać o ich terminowej wymianie. Mimo że prawo nie zakazuje jazdy latem na oponach zimowych, to nie jest to korzystne ani dla samochodu, ani dla kierowcy. Kiedy wymienić opony zimowe na letnie? Dlaczego lepiej nie jeździć latem na oponach zimowych?
Reklama

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie? Dlaczego lepiej nie jeździć latem na oponach zimowych?

Opony zimowe najlepiej wymienić na opony letnie, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia przekracza 7 stopni Celsjusza, a ryzyko nagłego pogorszenia pogody i powrotu zimy wraz z mrozami i śniegiem jest niewielkie. To właśnie przy takiej temperaturze zimowa mieszanka gum traci swoje właściwości. Oznacza to gorszą przyczepność i może spowodować niewłaściwe działanie systemów wspomagania kierowcy.

Czy można jeździć latem na oponach zimowych?

Opony letnie
Canva.com

Teoretycznie można jeździć na zimówkach latem, ale ma to negatywny wpływ na bezpieczeństwo i zużycie ogumienia.

Reklama

Opony zimowe stworzone są specjalnie do jazdy zimą – mają odpowiednią, odporną na niskie temperatury mieszankę gum oraz bieżnik, który poprawia przyczepność na ośnieżonej lub śliskiej nawierzchni. Taki bieżnik sprawia, że opona wbija się w śnieg zimą, ale latem na suchej nawierzchni ma mniejszy kontakt z drogą, wiec przyczepność jest gorsza. Dodatkowo jazda latem na oponach zimowych przyspiesza ich zużycie oraz zwiększa ryzyko przebicia gumy, która jest zbyt miękka podczas ciepłych dni.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama