Wymiana opon
Canva.com

Opony sezonowe lub całoroczne. Jakie wybrać w trakcie wizyty u wulkanizatora?

Opony to jedyny punkt styku auta z nawierzchnią, dlatego ich wybór jest niezwykle ważny. Co ważne, rodzaj opon powinien być dopasowany do naszego stylu jazdy oraz dróg, po jakich się poruszamy. Zarówno opony całoroczne, jak i sezonowe (czyli opony zimowe i opony letnie) mogą doskonale spełniać swoją funkcję, jeśli są dobrze dopasowane. Jakie opony będą najlepsze?
Reklama

Opony całoroczne

Mieszanka gum i rodzaj bieżnika są tak dobrane, aby opona zachowywała swoje właściwości we wszystkich warunkach pogodowych. Oznacza to jednak, że opona całoroczna nigdy nie będzie tak dobrą zimą, jak opona zimowa i nigdy nie spełni standardów opony letniej latem.

Mimo to opony całoroczne mogą osiągać przyzwoite parametry, zwłaszcza jeśli mamy do wyboru jeden komplet opon wielosezonowych klasy premium za tą samą cenę, co dwa komplety opon sezonowych w klasie ekonomicznej. W takim przypadku opony całoroczne mogą okazać się dużo lepsze. Są one jednak zalecane jedynie dla osób, które lubią spokojną jazdę i poruszają się głównie po mieście.

Opony sezonowe

Wymiana opon
Canva.com

Mieszanki gum, rodzaj i głębokość bieżnika oraz pozostałe parametry są doskonale dopasowane do zmiennych warunków.

Reklama

Opony letnie świetnie radzą sobie podczas upałów na nagrzanej nawierzchni i na mokrych drogach. Opony zimowe zwiększają przyczepność na oblodzonych i ośnieżonych drogach, a siarczyste mrozy nie wpływają negatywnie na sztywność gumy.

Dwa komplety opon wiążą się z koniecznością ich magazynowania i sezonowej wymiany opon, jednak też dużo wolniej się zużywają, więc zazwyczaj starczają na dłużej. To oznacza, że w perspektywie długofalowej koszt opon sezonowych i całorocznych jest do siebie zbliżony. Opony sezonowe są idealne dla osób, które lubią dynamiczną jazdę, poruszają się w różnych terenach lub rocznie pokonują duże dystanse.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama