Opony zimowe
Canva.com

Opony całoroczne – czy warto je kupić do swojego samochodu?

Chęć zaoszczędzenia pieniędzy, problem z magazynowaniem i wygoda skłaniają wielu kierowców do zakupu opon całorocznych. Jednak, czy opony wielosezonowe to dobry pomysł? Czy opony całoroczne dobrze sprawdzają się na drogach?
Reklama

Opony całoroczne a sezonowe

Opony sezonowe, czyli opony zimowe i opony letnie tworzone są z mieszanek gum, które dopasowane są do niskich lub wysokich temperatur, co pozwala na zachowanie ich właściwości (m.in. sztywność, przyczepność) nawet w skrajnych warunkach. Dodatkowo mają specjalnie zaprojektowany bieżnik, zapewniający przyczepność nawet podczas deszczu, gołoledzi, czy śniegu.

Z kolei opony wielosezonowe wykonane są z mieszanki gum, która dobrze sprawdza się w każdych warunkach, a ich bieżnik dopasowany jest do różnych zjawisk pogodowych.

Reklama

Jednak trzeba pamiętać, że opony całoroczne, mimo dobrych parametrów, nigdy nie będą tak dobre, jak opony zimowe zimą i opony letnie latem. Mimo to w wielu przypadkach będą najlepszym wyborem, zwłaszcza jeśli kupi się opony całoroczne klasy średniej lub jeszcze lepiej opony premium.

Kiedy warto kupić opony wielosezonowe?

Opony zimowe
Canva.com

Obydwa rodzaje opon: sezonowe i całoroczne mogą zapewniać parametry odpowiednie dla zapewnienia dobrej przyczepności i bezpieczeństwa. Jednak dużo zależy od stylu jazdy kierowcy. Opony całoroczne to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy jeżdżą spokojnie i poruszają się głównie w mieście, gdzie jazda charakteryzuje się mniejszą prędkością, a drogi zazwyczaj utrzymane są w lepszym stanie (odśnieżanie, sypanie piaskiem zimą itp.).

W takim przypadku właściwości opon wielosezonowych są w zupełności wystarczające i mogą być one dobrym zakupem. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć konieczności sezonowej wymiany opon, problemów z ich magazynowaniem i obniżyć koszt zakupu ogumienia do auta.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama