Kim jest optometrysta? Poznaj specjalistę od okularów
Do przeczytania w ok. 2 min.
Krótkowzroczność i starczowzroczność
Według oficjalnych danych już 1/3 wszystkich Polaków ma kłopoty ze wzrokiem i szacuje się, że kolejne 10 mln już niebawem będzie musiało nosić okulary. Młodzi ludzie coraz częściej skarżą się na krótkowzroczność, z uwagi na zbyt długie przesiadywanie przed telefonami i ekranami komputerów. Wzrok zaczyna przystosowywać się wtedy do bliskich odległości, co prowadzi do krótkowzroczności i przymusu noszenia okularów.
Innym problemem jest starczowzroczność, czyli pogorszenie się widzenia w związku ze starzeniem się soczewki oka i pogorszenia jej zdolności do przystosowania się do zmian odległości.
W pewnym wieku dochodzi więc do sytuacji, w której okulary stają się niezbędne do czytania z bliskiej odległości.
Optometrysta a okulista
Osoby, które mają kłopoty ze wzrokiem, najczęściej zwracają się do okulisty, który pomaga nam dobrać odpowiednie okulary. Warto jednak zauważyć, że w dobie XXI wieku okulista zajmuje się przede wszystkim rozpoznawanie schorzeń, diagnostyka oraz leczenie oczu.
Do okulisty powinniśmy się udawać na kontrolę 2 razy do roku. Okulista przechodzi też odpowiednie kursy, które pozwalają mu podejmować decyzję w sprawie okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych.
Osobą, która ma jednak najwyższe kompetencje w sprawie doboru okularów, jest optometrysta. Specjalista przeprowadza wiele bardzo precyzyjnych testów i z niemal 100-procentową dokładnością pomoże dobrać moc okularów i wystawić receptę.
Jeśli jednak optometrysta zauważy zmiany chorobowe, powinien skierować do okulisty.