Kobieta w okularach
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Kim jest optometrysta? Poznaj specjalistę od okularów

Przejdź do galerii zdjęć
Wystarczy rozejrzeć się na ulicy, aby zauważyć, że liczba osób, które noszą okulary, cały czas rośnie. Jeszcze 10 lat temu niewiele osób było zmuszonych do tego, aby nosić okulary. Dzisiaj, sytuacja zupełnie się zmieniła. Rosnąca liczba użytkowników internetu i używanie wzroku na bliskie odległości prowadzi do sytuacji, w której coraz więcej osób boryka się z kłopotami ze wzrokiem. Remedium na pojawiające się kłopoty może być wizyty u optometrysty.
Reklama

Krótkowzroczność i starczowzroczność

Według oficjalnych danych już 1/3 wszystkich Polaków ma kłopoty ze wzrokiem i szacuje się, że kolejne 10 mln już niebawem będzie musiało nosić okulary. Młodzi ludzie coraz częściej skarżą się na krótkowzroczność, z uwagi na zbyt długie przesiadywanie przed telefonami i ekranami komputerów. Wzrok zaczyna przystosowywać się wtedy do bliskich odległości, co prowadzi do krótkowzroczności i przymusu noszenia okularów.

Innym problemem jest starczowzroczność, czyli pogorszenie się widzenia w związku ze starzeniem się soczewki oka i pogorszenia jej zdolności do przystosowania się do zmian odległości.

Reklama

W pewnym wieku dochodzi więc do sytuacji, w której okulary stają się niezbędne do czytania z bliskiej odległości.

Okulary
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Optometrysta a okulista

Osoby, które mają kłopoty ze wzrokiem, najczęściej zwracają się do okulisty, który pomaga nam dobrać odpowiednie okulary. Warto jednak zauważyć, że w dobie XXI wieku okulista zajmuje się przede wszystkim rozpoznawanie schorzeń, diagnostyka oraz leczenie oczu.

Reklama

Do okulisty powinniśmy się udawać na kontrolę 2 razy do roku. Okulista przechodzi też odpowiednie kursy, które pozwalają mu podejmować decyzję w sprawie okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych.

Osobą, która ma jednak najwyższe kompetencje w sprawie doboru okularów, jest optometrysta. Specjalista przeprowadza wiele bardzo precyzyjnych testów i z niemal 100-procentową dokładnością pomoże dobrać moc okularów i wystawić receptę.

Jeśli jednak optometrysta zauważy zmiany chorobowe, powinien skierować do okulisty.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Okulary
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama