Kminek na drewnianych łyżkach
pexels.com

Kminek - właściwości zdrowotne, działanie, przeciwwskazania do stosowania

Kminek zwyczajny jest stosowany w polskiej kuchni od wielu lat. Ma on bardzo intensywny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Nie da się jednak ukryć, że wykazuje ogrom cennych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim wspiera pracę układu pokarmowego, niwelując wzdęcia oraz niestrawność. Co jeszcze warto wiedzieć o tej przyprawie?
Reklama

Kminek - właściwości zdrowotne

Kminek (carum carvi) jest powszechnie stosowany w polskiej kuchni. Jest znany od wielu lat, dzięki swoim szerokim właściwościom zdrowotnym. Trzeba jednak podkreślić, że owoce kminku wyróżnia bardzo specyficzny smak i aromat, który może zniechęcać do jego spożywania. Jest intensywny i zawiera w sobie także olejki eteryczne.

Co ciekawe ta roślina również powszechnie w naszym kraju. Jest spotykana na łąkach oraz pastwiskach, a więc nasiona kminku wystarczy wysiać do ziemi, aby cieszyć się zbiorami przez kolejne dwa lata. Jest to roślina łatwa w uprawie i możesz mieć ją również na swoim ogrodzie. W medycynie naturalnej sporą popularnością cieszy się tzw. olejek kminkowy, który wykorzystuje się powszechnie w wielu różnorodnych schorzeniach, w tym również związanych z układem pokarmowym.

Kminek na miseczce, którą mężczyzna trzyma w dłoniach
pexels.com
Reklama

Przede wszystkim kminek wspiera wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu reguluje pracę całego układu, nawet dopływ soku trzustkowego do dwunastnicy. Warto go stosować przy bólach brzucha czy zaparciach. Jest to również niezastąpione remedium na brak apetytu.

Napar z owoców kminku poleca się do stosowania w szczególności seniorom, którzy borykają się z wrzodami. Jeżeli kogoś odrzuca wyjątkowy smak przyprawy, napar można zastąpić zjedzeniem mielonego kminku, który jest wymiany z majerankiem. Następnie należy taką mieszankę popić wodą.

Olejek kminkowy służy m.in. do perfum, płynów antybakteryjnych, past do zębów czy mydeł. Można go również stosować solo. Wykazuje on bowiem działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne.

Reklama

Jest zatem powszechnie spotykany nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również kosmetycznym. Może to być także dodatek kremów kosmetycznych.

Dlaczego kobiety powinny spożywać kminek?

Po zbiorach dojrzałe owoce kminku są suszone. Chętnie wykorzystują je kobiety, które zmagają się z bólami menstruacyjnymi. Jest to bowiem dobry sposób na to, aby je załagodzić. Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, rozkurcza on bowiem mięśnie gładkie. Ma on zatem nie tylko działanie wiatropędne, ale również przeciwbólowe. Podczas okresu, wiele pań spożywa herbatkę z kminku, co ma przynieść im ulgę.

Pomimo intensywnego smaku, napar z kminku jest również polecany do picia dla kobiet, które karmią piersią. Ma on zbawienny wpływ i może m.in. niwelować problemy z laktacją. Przed podjęciem kuracji, warto jednak skonsultować się z lekarzem, ponieważ każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.

Reklama
przyprawy na łyżeczkach
pexels.com

Owoc kminku na układ trawienny

Dzięki szeregowi dobroczynnych właściwości, kminek jest powszechnie stosowany jako dodatek do ciężkostrawnych potraw. Napar z tej rośliny może okazać się prawdziwym zbawieniem w przypadku biegunki czy bolesnych wzdęć. Sprawdza się przy zaburzeniach trawienia, wspomagając regenerację układu pokarmowego.

Preparaty z kminkiem coraz częściej można również spotkać w aptekach. W szczególności stosuje się je w lekach, które mają pomóc w uporaniu się z Zespołem Jelita Nadwrażliwego. Warto jednak pamiętać o tym, że roślina, aby przyniosła zamierzony efekt, powinna być stosowana regularnie.

Reklama

Niestety, ale nie zadziała od ręki. W sklepach zielarskich możesz znaleźć mielony kminek, który warto dodawać do różnorodnych potraw. Pamiętaj jednak o tym, że Twoja dieta przede wszystkim powinna być odpowiednio zbilansowana. Dopiero wtedy odczujesz pozytywny wpływ przyprawy na swoje zdrowie.

Do czego dodać kminek?

Kmin rzymski oraz zwyczajny można z powodzeniem dodawać do wielu różnorodnych potraw. W szczególności jest polecany do sosów i zup, które mają delikatny smak i kucharz chce go podkręcić, ponieważ kminek jest bardzo intensywny. Jest to również bardzo częsty dodatek do chleba.

Reklama
Autor - Klaudia Woźniak
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.pieszczynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama