Mężczyzna jest zgięty w pół, bo ma kołatanie serca.
Canva

Serce bije zbyt szybko? To Cię zaskoczy! Kołatanie może świadczyć o problemach związanych z czymś, czego się nie spodziewasz!

Zobacz, co może oznaczać kołatanie serca. Okazuje się, że powodują je nie tylko problemy kardiologiczne. Koniecznie dowiedz się, o czym jeszcze świadczy szybki rytm serca. Przeczytaj też, co możesz z tym zrobić!
Reklama

Kołatanie serca — przyczyny

Ten problem dużo częściej występuję przy problemach, które nie są kardiologiczne niż w sytuacji, gdy coś dzieje się z sercem.

Co więcej, czasem zdarza się, że ktoś odczuwa kołatanie serca, podczas gdy bije ono w normalnym rytmie.

Przyczyny kołatania serca niezwiązane z problemami kardiologicznymi

Część przyczyn jest zewnętrzna i niespowodowana kłopotami ze zdrowiem: piecie kawy, alkoholu i palenie papierosów, duży wysiłek fizyczny, czy niewystarczające nawodnienie organizmu.

Okazuje się, że stres, depresja, nerwica i napady paniki również mogą dawać takie objawy!

Są też inne przyczyny związane z funkcjonowaniem organizmu.

Kobieta ma kołatanie serca bo jest zestresowana.
Canva

Kołatanie serca — przyczyny kardiologiczne

Reklama

Tu winna może być arytmia lub niewydolność serca. Jeśli ktoś przeszedł zawał w przeszłości, również może mieć taki problem. W przypadku nieprawidłowej pracy zastawek też daje się odczuwać kołatanie serca.

Również choroba wieńcowa może być problemem.

Co robić, kiedy pojawia się taki problem?

Trzeba skontaktować się z lekarzem, często okazuje się jednak, że kołatanie serca nie jest groźne.

Zdarza się, że potrzebna jest zarówno konsultacja psychiatryczna, jak i kardiologiczna.

Czy na kołatanie serca bierze się leki?

Nie, większości przypadków zalecana jest zmiana trybu życia na bardziej oszczędny, ograniczanie kofeiny, unikanie stresowych sytuacji. Często wskazana jest też zmiana diety.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Serce
Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie, który jest przystosowany do życia przez 120-150 lat. Ze względu na nieodpowiedni styl życia i obciążenia genetyczne niewiele osób jest w stanie dożyć do 100 lat. Tymczasem, istnieje przecież kilka ważnych wskazówek, które pozwolą nam przedłużyć żywotność naszego serca. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie to wskazówki, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Kobieta w swetrze ma arytmię serca.
Jeśli czujesz, że z Twoim sercem coś jest nie tak, warto zainteresować się tematem i przebadać. Warto skontaktować się ze specjalistą, zwłaszcza jeśli pojawią się niepokojące symptomy. To może być arytmia serca. Jakie daje objawy? Koniecznie przeczytaj i sprawdź, czy coś podobnego nie pojawia się u Ciebie, lub Twoich bliskich.
Nerwica serca – definicja, objawy, leczenia
Nerwicą serca nazywa się potocznie zespół Da Costy (ang. Da Costa’s syndrome). Da Costa był amerykańskim lekarzem, który podobne objawy zauważył u żołnierzy walczących podczas wojny secesyjnej. Schorzenie żołnierzy opisał, a następnie nazwał „zespołem drażliwego serca” (ang. Irritable heart syndrome). Choroba przyjęła taką nazwę ponieważ chorzy uskarżają się na dokuczliwe bóle w klatce piersiowej niedaleko serca, duszności, zawroty głowy, kołatania serca, hiperwentylację, parestezje kończyn oraz ogólne poczucie niepokoju i nieustające uczucie zmęczenia. Ból ten nie jest ciągły, lecz charakteryzuje się krótkimi dość ostrymi epizodami. Nie jest w ogóle związany z wysiłkiem fizycznym.
Reklama
Reklama
Reklama