Chłodnik rybny
Canva.com

Kresowy chłodnik z rybą. Jak ugotować pyszną zupę z halibutem w roli głównej?

Chociaż wielu z nas lubi jeść chłodnik i pamiętamy go jako danie z dzieciństwa spożywane głównie latem, to jednak większość nie wyobraża sobie podania tej sycącej zupy z dodatkiem ryby.
Reklama

Chłodnik to potrawa kojarzona głównie ze wschodnią Europą, a u nas z dawnymi Kresami i podawana najczęściej tam. Chociaż chłodnik można przygotować z ulubionych owoców i wówczas jest nieco bardziej słodki, zdecydowanie lepiej rozpowszechniona jest jego warzywna wersja. W samej tylko kuchni rosyjskiej istnieją dziesiątki sposobów na przyrządzenie tego dania. Chłodnik z rybą to przepis na prosty, a przy tym sycący i bardzo zdrowy obiad.

W tradycyjnej kuchni Wschodu zupy rybne znajdują niemal powszechne zastosowanie - chętnie jedzone w okresie postu, ale też podczas ważnych świąt (u nas można wspomnieć tradycję jadania zupy rybnej w Wigilię Bożego Narodzenia) zarówno przez bogatych, jak i biedniejszych. Można tutaj wymienić rosyjską soljankę czy zupę rybną ucha.

Chłodnik z dodatkiem ryby to kolejny pomysł na użycie tego składnika w naszej kuchni - możemy wykorzystać na przykład kawałki ryby, które nam zostały (i wówczas niczego nie zmarnujemy) lub ten rodzaj ryby, który szczególnie lubimy.

Reklama

Dobrze sprawdzi się tutaj również łosoś.

Składniki na chłodnik z halibutem

Chłodnik rybny
Canva.com

Z tych składników otrzymamy od czterech do sześciu porcji chłodnika: 350 g szpinaku, 350 g szczawiu, dwa-trzy ogórki, 400 g halibuta, pięć szklanek wywaru z buraków, po łyżce posiekanego szczypiorku i koperku, dwie-trzy łyżki utartego chrzanu, cukier, sól i skórka z cytryny.

Reklama

Przepis na pyszny chłodnik z rybą halibut

Przygotowanie chłodnika zaczynamy od umycia szpinaku i szczawiu oraz ugotowania ich w małej ilości wody. Ugotowane przecieramy przez sito. Dodajemy do nich sól, cukier i drobno posiekaną skórkę z cytryny. Całość zalewamy wywarem z buraków i rozprowadzamy. Ogórki siekamy, zaś rybę kroimy w małe kawałki. Do naszej zupy dodajemy ogórki, utarty chrzan, kawałki ryby oraz posiekany szczypiorek i koperek. Smacznego!

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama