Ugotowany makaron tagliatelle na widelcu nad garnkiem z gotującą się wodą
Canva.com

Makaron zawsze jest lepki i przegotowany? Może popełniasz jeden z tych błędów

Wydawać by się mogło, że gotowanie makaronu jest rzeczą dziecinnie prostą. Nic bardziej mylnego. Aby ugotować doskonały makaron należy zastosować się do kilku następujących wskazówek.
Reklama

Gotowanie makaronu rozpocznij od przeczytania zaleceń producenta na opakowaniu. To stąd dowiesz się jak długo trzeba gotować makaron aby był al dente a jak długo aby był miękki. Wskazówki producenta powinieneś traktować orientacyjnie i w trakcie gotowania należy kosztować makaron sprawdzającego twardość.

Zbyt długie gotowanie sprawi, że makaron będzie rozgotowany i nieapetyczny zaś zbyt krótkie gotowanie sprawi, że Twój makaron będzie twardy. Weź również pod uwagę czy po odcedzeniu będziesz jeszcze gotował makaron wraz z sosem na patelni. Jeśli tak to czas gotowania powinien być odpowiednio krótszy aby makaron nie rozgotował się w sosie.

Ilość wody ma znaczenie

makaron z pieprzem i serem w czarnej miseczce
canva.com
Reklama

Na każde 100 g makaronu powinieneś przygotować 1 litr wody i pół łyżeczki soli. Woda powinna być osolona jeszcze przed rzuceniem do niej makaronu. Jeżeli ugotujesz makaron zbyt małej ilości wody makaron będzie się sklejał.

Przygotuj duże naczynie

Do gotowania makaronu powinieneś użyć odpowiednio wielkiego garnka. Dzięki temu makaron będzie miał wystarczająco dużo przestrzeni aby się gotować równomiernie.

Nie dodawaj oliwy do wody

Dodawanie oliwy do wody w której gotuje się makaron jest zupełnie zbyteczne. Jeżeli makaron będzie niskiej jakości to żaden proces nie uratuje go przed sklejaniem się.

Nie płucz makaronu po ugotowaniu

Niektórzy zalecają płukanie makaronu w zimnej wodzie aby szybko przerwać proces gotowania. Niestety podczas tej operacji makaron traci smak oraz skrobię która jest niezbędnym składnikiem do połączenia się makaronu z sosem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dodanie do ugotowanego makaronu niewielkiej ilości oliwy.

Smacznego!

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama