kobiece oczy
canva.com

Masz bolesny guzek na powiece? To na pewno gradówka!

Gradówka to nazwa nadana guzkowi, który tworzy się na górnej lub dolnej powiece. Konsekwencją pojawienia się gradówki jest nagromadzenie się tłustej wydzieliny przez gruczoły Meiboma. Podpowiadamy, jak sobie z nią poradzić.
Reklama

Dlaczego pojawiła się u mnie gradówka?

Gradówka często pojawia się u osób, które cierpią na objawy trądziku różowatego. Jego leczenie i określenie przyczyn nie jest tak naprawdę rzeczą prostą, ponieważ może on wynikać również z różnych powodów. Problem gradówki pojawia się, gdy otwory odpływowe gruczołów meibomijnych zostają zablokowane. W takim przypadku wydzielina produkowana przez te gruczoły nie jest odprowadzana, przez co powstaje torbiel tłuszczowa, zwana gradówką.

Jakie są objawy gradówki?

Jeśli podejrzewasz, że masz gradówkę w oku, pierwszym objawem, który powinieneś zauważyć, jest obrzęk powieki. Poza tym, że jest widoczny gołym okiem, gradówka wywołuje nieprzyjemne uczucie, jakby coś zaklinowało się w powiece, powodując ucisk.

Reklama

To ciśnienie może być tak duże, że jest wywierane na oko. W takim przypadku może powodować astygmatyzm i niewyraźne widzenie. Wreszcie może też powodować fotofobię, czyli wrażliwość na światło.

Jak można leczyć gradówkę?

Teraz, gdy już wiesz, czym jest gradówka, możesz być zainteresowany wiedzą, jak ją leczyć w przypadku, gdy ją masz. Ważne jest, aby wiedzieć, że zazwyczaj nie jest konieczne leczenie i gradówka odejdzie sama w ciągu kilku dni. Jeśli jednak czas mija, a gradówka nie zniknęła, możesz zdecydować się na jedną z tych metod. Zastosuj miejscowe ciepło, aby zmiękczyć guzek i spowodować odpływ zablokowanych gruczołów. Zalecamy stosowanie kompresów z ciepłej wody i przykładanie ich do oka przez kilka minut.

Reklama

Możesz również zdecydować się na masaże powiek, stosując ciepło i przyjmując przeciwzapalne krople do oczu. Pomoże to w zmniejszeniu obrzęku. Pomóc mogą również antybiotyki, choć w tych przypadkach znacznie lepiej jest zasięgnąć porady lekarza. Wreszcie, jeśli obrzęk jest dość duży i nie ustępuje, zawsze istnieje opcja zastrzyków sterydowych. Jest to dalekie od domowego środka, ale może to być opcja dla twojego lekarza.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama