Masz ochotę na bezglutenowe pierniki na święta? Te porady sprawią, że będą IDEALNE
Do przeczytania w ok. 2 min.
Mąki bezglutenowe nie wchłaniają dobrze tłuszczu, dlatego też zmniejszmy ich ilość w przepisie i zastąpmy je jogurtem lub śmietaną. Warto wiedzieć, że do wypieku pierników dobrą bazą będą mąki: jaglana, ryżowa lub gryczana. Dwie pierwsze posiadają neutralny smak. Natomiast intensywny aromat ostatniej w ciasteczkach nie będzie wcale wyczuwalny.
Jak sprawdzić, czy mąka faktycznie jest bez glutenu?
Aby przyrządzić bezglutenowe ciasto piernikowe, zastąpmy mąkę pszenną innym produktem. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki mąk bezglutenowych, możemy również taką wykonać samodzielnie. Należy wiedzieć, że aby mieć pewność, że mąka do domowej mieszanki nie została zanieczyszczona glutenem, zwróćmy uwagę na to, czy jest oznaczona symbolem przekreślonego kłosa. To samo dotyczy przyprawy do piernika, proszku do pieczenia, sody oczyszczonej, cukru waniliowego, syropu klonowego, olejków i aromatów do ciast.
Proporcje mieszanki do wypieku bezglutenowych pierników to: 1 szklanka mąki bazowej na 1/3 szklanki mąki sklejającej. Warto pamiętać o tym, abyśmy nie dodawali więcej mąki sklejającej, ponieważ wtedy pierniczki wyjdą gumowate.
Gluten na wypiekach skleja składniki ciasta i nadaje mu puszystość. Aby pierniczki bez tego składnika nie były ciężkie, do mąki bazowej wsypmy mąkę sklejającą - kukurydzianą, ziemniaczaną. Ciasto bez glutenu mocniej klei się do rąk i kuchennych sprzętów. Dlatego też dłonie posmarujmy olejem, wałek i foremki oprószmy mąką, a ciastka układajmy na blasze z pergaminem.