Dieta pudełkowa
Canva.com

Celebrytki pokochały tę dietę od razu. Znasz zasady IF, czyli Intermittent fasting?

Naukowcy wspólnie z dietetykami i specjalistami od spraw żywienia wymyślają coraz to ciekawsze programy żywieniowe. Jednym z nich, co prawda nie takim nowym, ale dopiero ostatnio zdobywającym popularność, jest IF, czyli intermittent fasting. Zakłada on okresowe powstrzymywanie się od jedzenia.
Reklama

Na czym polega dieta?

Polega na spożywaniu wszystkich posiłków i wszystkich wyznaczonych kalorii w określonych godzinach, pomiędzy którymi nie wolno już przyjmować żadnych produktów - w tym nawet i kawy z mlekiem bądź herbaty posłodzonej minimalną ilością cukru. W ten sposób daje się organizmowi dużą przestrzeń do spokojnego radzenia sobie ze strawieniem przyjętych produktów. Odciąża się układ pokarmowy, a jednocześnie reguluje się gospodarkę cukrową i gospodarkę insulinową, co sprawia, że nagłe i gwałtowne skoki poziomu cukru są rzadsze, dzięki czemu apetyt samoistnie się reguluje i przestaje tak bardzo dokuczać.

Styl żywienia IF to po polsku post przerywany.

Dieta wegetariańska
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Na pewno ma on dobroczynny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale i na całe zdrowie. Wnioski są dość logiczne. Oczywiście potwierdziły je badania naukowe, jednakże nie trzeba ich nawet szukać i analizować, by domyślać się, że jeśli da się organizmowi więcej czasu na strawienie pokarmów, on będzie lepiej funkcjonować. Ten czas będzie mógł przeznaczyć chociażby na pobieranie energii z tkanki tłuszczowej. Na IF posiłki spożywa się o określonych godzinach, co sprawia, że organizm po pewnym czasie wie już dokładnie, kiedy dostanie porcję pożywienia, a to pozwala przejąć kontrolę nad ośrodkiem głodu.

Reklama

Ten głód po prostu przestaje się pojawiać w najmniej oczekiwanych momentach. Występuje dopiero przed godziną posiłku. Jest to bardzo duży plus postu przerywanego.

Warto to jednak podkreślić, że system żywienia IF to nie jest wcale taka typowa dieta odchudzająca, a bardziej specyficzny sposób odżywiania. To, że zwykle rzeczywiście traci się na nim zbędne kilogramy, można uznać za jego skutek uboczny, a nie cel główny.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama