Niejadek w szkole
Canva.com

„Moje dziecko jest niejadkiem. Co robić?”

Nie wszystkie dzieci chwalą się dużym apetytem. Niektóre mają właśnie spore problemy z jedzeniem i gdy tylko mogą to zrobić, dosłownie uciekają od stołu albo w ogóle nie chcą przy nim zasiadać, a gdy zostaną do tego zmuszone, odmawiają wszelkiej próby wzięcia chociażby jednej łyżeczki ryżowej papki, nawet jeśli ta właśnie łyżka miałaby zwiastować zdrowie dla mamy albo szczęście dla tatusia. Jak więc przekonać opornego malca do spożycia posiłku?
Reklama

Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść i czy w takiej sytuacji do jedzenia należy je zmuszać?

Niejadek przy domowym stole
Canva.com

Zachowanie niejadka może powodować smutek, złość i strach, bo skoro maluch nie je, nie dostarcza sobie niezbędnych składników odżywczych, bez których jego rozwój będzie przecież zaburzony i na pewno nie będzie przebiegać zgodnie z ustaloną normą. Z jednej strony niby tak, ale z drugiej nie należy też przesadzać w drugą stronę i na siłę wciskać w malca kolejnych porcji ryżu, jeśli ten ryż ewidentnie mu nie smakuje.

Reklama

Do dziecka nieraz trzeba odpowiednio podejść.

Skoro nie chce zjeść on ryżu ugotowanego na wodzie lub mleku, być może zainteresuje się ciekawymi kanapkami, podanymi w formie małych statków, złożonych z różnych składników układanych bezpośrednio na sobie. Nie chodzi o to, by totalnie zmieniać formę jedzenia, ale by podać je w sposób bardziej atrakcyjny niż normalnie. Czasami dodatek kolorów potrafi zrobić olbrzymią różnicę. Nawet osoby dorosłe chętniej sięgną przecież po owsiankę wypełnioną przeróżnymi świeżymi owocami, udekorowaną listkami mięty i poszatkowanymi orzechami włoskimi niżeli po szarawą mało apetyczną breję, utworzoną wyłącznie z płatków owsianych zalanych wodą.

Sposoby na niejadka uwzględniają także proponowanie mu różnorodnych dań i nieograniczanie się do codziennego przygotowywania dokładnie tego samego. Żywieniowy repertuar musi być jak najbardziej zróżnicowany. Dziecko musi mieć wybór, bo jeśli otrzyma szansę na to, by zadecydować o tym, co zje na śniadanie, prawdopodobnie chętniej je potem skonsumuje, gdyż przestanie być do tego zmuszane.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama