Smutna kobieta
Canva.com

"Nie lubię świąt i nie chcę jechać do rodziny..." Jak powiedzieć, że nas nie będzie?

Co roku w okresie przedświątecznym pojawiają się te same dylematy. Wiele dorosłych osób nie ma ochoty przyjeżdżać do swojej rodziny na wigilijną kolację, głównie dlatego, że klimat wtedy panujący im nie odpowiada. W takim wypadku rodzi się konieczność poinformowania bliskich o swoim postanowieniu. Nie zawsze taka rozmowa przebiegnie pokojowo, ale jest kilka sposobów na niezaognianie konfliktu.
Reklama

Nie podawaj żadnych powodów decyzji

Jeśli wiesz, że powód Twojej decyzji może sprawić komuś przykrość albo skłonić członków rodziny do znajdowania dla Ciebie rozwiązań, nie wdawaj się w szczegóły. Powiedz po prostu, że się nie pojawisz. W żadnym wypadku nie wymyślaj powodów, które są nieprawdziwe. W ten sposób nie tylko sprawisz, że rodzina będzie się o Ciebie martwiła, ale może skutkować przyłapaniem Cię na kłamstwie. Zamiast tego nie podawaj żadnych powodów. Nie tłumacz się z decyzji, którą możesz podjąć i nie dawaj osobie po drugiej stronie wrażenia, że istnieje możliwość zmienienia Twojego postanowienia.

Postaraj się przekazać wiadomość osobiście

Smutna kobieta
Canva.com
Reklama

Dla wielu osób, szczególnie starszych, obecność na Wigilii wszystkich bliskich jest bardzo ważna. Uszanuj to i nie informuj o swoich planach krótkim SMS-em. Zamiast tego zadzwoń, daj drugiej osobie czas na przyswojenie tej informacji. Możesz także wybrać się do niej osobiście, ale wtedy bliski będzie miał większe szanse na przekonanie Cię do zmiany decyzji. W ten sposób okażesz szacunek, pokażesz, że zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest to wydarzenie. Nie chcesz wyjść na zrzędliwą ciotkę, która robi wszystko, żeby zepsuć innym ich świąteczne, radosne nastroje.

Nie składaj żadnych dodatkowych obietnic

Obietnice dotyczące następnych dni świąt czy Wigilii za rok lepiej sobie odpuścić.

Reklama

Nie wiesz, co stanie się przez następne 365 dni, nie możesz więc przewidzieć, jaka będzie sytuacja. Nie składaj żadnych obietnic, nie proponuj pomocy w przygotowaniach w zamian za swoją nieobecność. Twoja decyzja dotyczy tylko tego jednego wydarzenia, nie powinnaś w związku z nią czuć żadnych wyrzutów sumienia czy poczucia, że musisz się jakoś odwdzięczyć. Jeśli już teraz czujesz, że to nie jest najlepsza decyzja, nie podejmuj jej, a jeśli jesteś jej pewna, nie próbuj złagodzić na siłę jej skutków.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama