Człowiek chce wymiotować i ma biegunkę, bo ma objawy salmonelli.
Canva

Wymioty, gorączka. To może być groźna bakteria!

Jeśli Ty lub Twoi bliscy macie problemy z żołądkiem, jelitami i podwyższoną temperaturę, mogło dojść do zakażenia pewną dość pospolitą, jednak nadal niebezpieczną bakterią. Jakie jeszcze objawy powinny zaniepokoić?
Reklama

Salmonella — objawy

Dreszcze, gorączka, wodnista biegunka i wymioty mogą świadczyć o zakażeniu bakterią salmonelli. Same wymioty czy biegunka nie są powodem do większego niepokoju, jednak właśnie temperatura czy dreszcze mogą wskazywać na coś poważniejszego.

Jak można zarazić się salmonellą?

Najczęściej dochodzi do zarażenia podczas kontaktu z żywnością pochodzącą od zwierząt, czyli jajkami, mięsem, mlekiem (i oczywiście wszystkimi mlecznymi przetworami).

Problem może być też z wodą. Źródłem zakażenia są też... owoce i warzywa. Jak to możliwe? Mogły zostać zabrudzone przez zwierzęta.

Problemem są też ludzie, którzy są zakażeni i nie przestrzegają higieny.

Jajka z rysunkiem salmonelli na skorupkach.
Canva

Co robić, żeby nie zarazić się salmonellą?

Trzeba wyparzać skorupki surowych jaj, unikać mięsa, którego pochodzenia nie znasz. Pamiętaj, żeby zawsze myć ręce przed jedzeniem.

Pilnuj również, żeby stołować się w miejscach, gdzie przestrzegana jest higiena.

Musisz uważać też na wodę. No i jedna z naczelnych zasad, którą na pewno znasz — nigdy nie zamrażaj czegoś, co było rozmrożone.

Jak leczy się osoby zarażone salmonellą

Czasem wystarczą probiotyki, węgiel i dieta lekkostrawna. Warto jednak skontaktować się z lekarzem, bo może być konieczne leczenie w szpitalu.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama