Ból w pachwinie
Canva.com

Odczuwasz ból w pachwinie? To nie zawsze musi być przepuklina

Ból w pachwinie często wiąże się z przmęczeniem i licznymi mikrourazami nabytymi, np. w trakcie treningu, czy codziennego wysiłku fiozycznego. Jeśli jednak ból często nawraca, to sygnał dla nas, że możemy mieć poważne problemy zdrowotne. Co zrobić w takiej sytuacji i czy trzeba udać się jak najszybciej do lekarza?
Reklama

Ból w pachwinie a przepuklina

Ból w pachwinie
Canva.com

Często nadmierny i powracający ból w pachwinie wiąże się z przepukliną pachwinową lub udową. Pierwszy rodzaj występuje najczęściej u mężczyzn, którzy pod wpływem intensywnego wysiłku doznali mikrourazu. Objawy przepukliny to: bóle w pachwinie, uczucie ciężkości, zaparcia oraz pojawienie się miękkich guzków w pachwinie. W tym przypadku często potrzebne jest leczenie chirurgiczne.

Kobiety natomiast cierpią na przepuklinę udową tuż po porodzie. Poprzez osłabienie jamy brzusznej, wiele z narządów wewnętrznych może przesunąć się do przyśrodkowej części uda.

Reklama

Objawy to: duży ból i ucisk w trakcie kaszlu, załatwiania się, czy aktywności fizycznej. Brak leczenia wiąże się z martwicą jelit i nawet śmiercią.

Inne schorzenia też mogą wywoływać ból w pachwinie

Ból w pachwinie
Canva.com
Reklama

Warto wiedzieć, że przyczyną bólu w pachwinie może być także schorzenie kręgosłupa, tzw. dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Promieniujący ból utrzymuje się na odcinku plecy - pachwina. Ból w pachwinie może być także efektem zwyrodnienia torebki stawu biodrowego oraz kolanowego.

Nie każdy wie, że takie bóle mogą wiązać się także z kamicą nerkową, czy zapaleniem wyrostka robaczkowego i stanem zapalnym jelit. U kobiet często dochodzi także do pęknięcia jajowodu i ciąży pozamacicznej, które są przyczyną bólu.

Bóle w pachwinach mogą się także pojawiać u osób, które mają problemy z krążeniem, miażdżycą, czy nadciśnieniem. Kobiety w ciąży również często skarżą się na takie zjawisko - głównie w trakcie drugiego trzeciego trymestru.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama