Kobieta w czerwonej sukience ma ból menstruacyjny nie do zniesienia.
Canva

Ból menstruacyjny nie do zniesienia... Endometrioza?

Często kobiety skarżące się na ból menstruacyjny nie do zniesienia, słyszą, że to normalne. Zdarza się, że nawet lekarze są takiego zdania. To nie jest prawda! Każdy wyjątkowo silny ból, świadczy o tym, że z organizmem dzieje się coś nie tak i warto to zbadać. Zobacz, o czym może świadczyć bolesny przebieg okresu!
Reklama

Ból to nie jest norma!

Jeśli masz wyjątkowo bolesne okresy, nie daj sobie wmówić, że to normalne i tak ma być. Jeśli lekarz nie planuje dogłębniej zbadać sprawy, warto zmienić specjalistę. Nie tylko pozwoli to na podniesienie komfortu życia, ale pozwoli zadbać Ci o zdrowie. Silny ból menstruacyjny może świadczyć o różnych problemach związanych z organizmem.

Bolesny okres — czego może być objawem?

Bardzo często za niezwykle bolesne okresy odpowiada endometrioza. Ostatnio jest to jeden z pierwszych tropów, które kobiety biorą pod uwagę, kiedy podczas miesiączki czują się naprawdę fatalnie.

Inna możliwość to nieprawidłowa budowa dróg rodnych lub torbiele. Bez względu na przyczynę, warto ją jednak jak najszybciej zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kobieta na łóżku ma silny ból menstruacyjny.
Canva

Endometrioza — co to takiego?

Reklama

To choroba, w wyniku której błona śluzowa macicy zaczyna rozrastać się na resztę organizmu. Jest niezwykle bolesna, nie tylko w przypadku okresu, ale też w innych sytuacjach, na przykład podczas stosunku. Może też powodować bardziej obfite miesiączki. Uzyskanie diagnozy nie jest jednak łatwą sprawą.

Jak łagodzić bolesne okresy?

W przypadku okresów, które są po prostu ciężkie, ale nie towarzyszą im żadne zmiany chorobowe, można je łagodzić za pomocą leków przeciwbólowych, ciepłych (ale nie gorących!) kąpieli, czy termoforu, czy ciepłych okładów.

Polecane jest też picie naparu z liści malin.

Sprawdzą się też delikatne ćwiczenia i ogólnie zdrowy tryb życia. Co to znaczy? Warto zrezygnować z niezdrowego jedzenia, starać się unikać stresu i przemęczenia.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Jak radzić sobie z bólami menstruacyjnymi?
Bóle menstruacyjne to naturalna lecz bardzo uciążliwa dolegliwość. Czasem ból jest takie wielki, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Sposoby na silne bóle menstruacyjne
Bóle menstruacyjne - zmora wielu kobiet. Niestety, ale rzadko którą kobietę omijają szerokim łukiem. Dotykają zarówno młode, jak i dojrzałe kobiety. Najczęściej pojawiają się w formie ostrych skurczy oraz silnego bólu w dolnej części podbrzusza. Niektóre z nas skarżą się również na bóle głowy oraz kręgosłupa, a także mięśni. Wszystko dzieje się za sprawą naszej macicy, a dokładnie jej skurczy, które się pojawiają. Czasami bóle są tak silne, że kobiety szukają pomocy nawet przez wezwanie karetki pogotowia. Dowiedz się, jak złagodzić objawy miesiączki. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych, domowych sposobów.
Ziołowe sposoby na dolegliwości menstruacyjne
Przez całe życie kobieta może mieć około 400 cykli menstruacyjnych. Dlatego z pewnością męczące jest to, kiedy każdego miesiąca cierpisz z powodu silnych bóli miesiączkowych. Niektóre kobiety skarżą się na tak ogromny ból, który wręcz ciężko znieść. Niestety nie brakuje także dolegliwości pobocznych, takich jak mdłości, bóle głowy, silne skurcze, rozchwianie emocjonalne, biegunka, zaparcia, wymioty. Wiele symptomów pojawia się już na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia. Jeśli przyjmujesz w tym okresie wiele tabletek przeciwbólowych, postaraj się zamienić je na preparaty ziołowe, co za tym idzie – bezpieczne dla Twojego organizmu.
Reklama
Reklama
Reklama