Olejek rycynowy ma niesamowite właściwości. Jest idealny na skórę, włosy i paznokcie
Do przeczytania w ok. 4 min.
Olejek rycynowy - właściwości
Olej rycynowy pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego. W medycynie jest on stosowany już od wieków. Był używany m.in. jako środek przeczyszczający. Obecnie święci triumfy w przemyśle kosmetycznym. Nic w tym dziwnego, ponieważ to naturalny sposób na poprawę kondycji skóry, włosów oraz paznokci. Jego atutem jest przede wszystkim niska cena i szeroka dostępność. Olejek rycynowy można kupić w niemal każdej aptece. Najważniejsze są jednak jego wyjątkowe właściwości lecznicze.
Spożycie olejku rycynowego daje efekt przeczyszczający. To dlatego zasilał on apteczki naszych przodków. Jedna lub dwie łyżki stołowe produktu dawały świetne rezultaty, ponieważ olejek działa drażniąco na błonę śluzową jelita. Był zatem powszechnie wykorzystywany przy zaparciach ostrych, które były dość powszechne w czasach, kiedy niewiele wiedziano na temat właściwej, zbilansowanej diety.
Obecnie właściwości oleju rycynowego są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Olejek:
- nawilża,
- natłuszcza,
- regeneruje,
- wzmacnia,
- łagodzi,
- zmiękcza.
Z powodzeniem stosuje się go zatem do pielęgnacji włosów, skóry oraz paznokci. Ma również wiele innych cennych zalet. Można go stosować w postaci ciepłych okładów na dokuczliwe bóle krzyża, głowy czy brzucha. To jednak nie wszystko, ponieważ olejek rycynowy przyspiesza gojenie, porost włosów, a także łagodzi podrażnienia skóry. Można go zatem stosować na niewielkie rany, oparzenia oraz owrzodzenia.
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i brwi
Kilka kropli olejku rycynowego może zdziałać prawdziwe cuda podczas pielęgnacji rzęs, brwi oraz włosów. Skutecznie je wzmacnia oraz regeneruje. Można go aplikować na brwi oraz rzęsy za pomocą czystej szczoteczki. Ważne jest to, żeby nie nakładać produktu zbyt dużo, ponieważ ma gęstą konsystencję. Wystarczy odrobina, aby pokryć włoski bardzo dokładnie. Szczególną uwagę należy zachować podczas nakładania olejku rycynowego na rzęsy, ponieważ produkt nie powinien mieć kontaktu z oczami.
Regularne stosowanie, przynajmniej raz w tygodniu przez kilka miesięcy da wyraźne rezultaty w postaci włosków grubszych, dłuższych oraz ciemniejszych.
Olejek rycynowy przyspiesza również wzrost włosów. W tym celu należy go nakładać na ich nasadę. Dobrym pomysłem jest wykonanie również krótkiego masażu, dzięki czemu dodatkowo można pobudzić cebulki. Ponadto takie działanie pielęgnuje także skórę głowy, więc można przy okazji upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
Oleju rycynowego można również używać do regularnego olejowania włosów na całej długości. Produkt jest gęsty, a więc dla łatwiejszego rozprowadzenia, można zmieszać go z naftą kosmetyczną albo innym olejem, np. z pestek winogron. Dla ułatwienia taką mieszankę można również dodać do maski, a następnie nałożyć na około godzinę przed myciem na pukle.
Stosując na włosy olejek rycynowy zauważysz, że staną się one bardziej błyszczące, mocniejsze, a także gęstsze. Wiele osób stosuje produkt również na końcówki włosów, w szczególności jeżeli są suche i się rozdwajają.
Olej rycynowy w pielęgnacji skóry
Olejem rycynowym można również zadbać o skórę całego ciała. Jest szczególnie chętnie używany do pielęgnacji twarzy. Ma właściwości oczyszczające oraz regenerujące. Sprawdzi się zatem w przypadku osób, które borykają się z problemem trądziku. Stosuje się go również w metodzie OCM, która opiera się na oczyszczaniu twarz przy użyciu naturalnych olejków. Metoda OCM polega na usuwaniu tłuszczów przy użyciu innych, które znajdują się w olejach. Aby postawić na ten sposób, wystarczy zmieszać olejek rycynowy z innym. W zależności od typu posiadanej cery: suchej - rycynowy zmieszaj z olejem z pestek winogron, tłustej - z olejem jojoba, normalnej - z olejem migdałowym. Jak prawidłowo wykonać rytuał OCM? Wystarczy, że nałożysz na twarz olejki, a następnie wykonasz delikatny masaż skóry twarzy. Możesz również położyć na twarz ciepły ręcznik. Po około trzech minutach zetrzyj ręcznikiem nadmiar oliwki.
Olej rycynowy działa również antyseptycznie, a więc może okazać się prawdziwym zbawieniem dla osób, które borykają się z problemem trądziku. Delikatnie oczyszcza cerę, a przy tym nie uszkadza naturalnej warstwy lipidowej naskórka.
Produkt zawsze warto mieć pod ręką, ponieważ może okazać się remedium na wiele różnorodnych problemów. Możesz go wykorzystać na popękaną skórę pięt, przy zatruciach pokarmowych, drobnych rankach czy na suchą skórę rąk. Ma szerokie właściwości, a do tego jest po prostu tani. Jedna buteleczka kosztuje około 10 zł, a produkt jest szeroko dostępny i można go znaleźć niemal w każdej aptece.