Masa kajmakowa w srebrnej miseczce
Canva.com

Oto receptura na domowy kajmak. Dodaj go do wielkanocnych ciast!

Sklepowa masa kajmakowa nigdy nie będzie smakować tak dobrze jak ta domowa. A jak zrobić domowy kajmak? Najlepiej skorzystać z tradycyjnej receptury, bo choć teoretycznie przygotowuje się go również poprzez zagotowanie zwykłego mleczka skondensowanego w puszce, to jednak nawet taki kajmak z mleczka nie zastąpi masy wykonanej z normalnego cukru i mleka.
Reklama

Wszystko to, co przygotuje się własnoręcznie ze świeżych i jakościowych składników, zawsze będzie mieć lepszy smak i aromat, a przy tym wyższą wartość od wyrobów sklepowych, choćby nawet były to wyroby wyprodukowane przez najlepszych producentów, kosztujące dwukrotnie więcej od swoich "zwyczajnych" odpowiedników.

Jak przygotować domowy kajmak?

Najpierw do rondelka lub garnka należy wlać ok. 250 ml słodkiej śmietanki kremówki (o zawartości tłuszczu przynajmniej 30%) oraz dolać mniej więcej 1 litr i 250 ml zwykłego tłustego mleka. Kajmak nie wyjdzie z napoju roślinnego, więc niestety nie jest to przepis dla osób niespożywających nabiału, no chyba, że takie zwykłe mleko i śmietankę zastąpi się produktami bez laktozy, o ile one są dobrze tolerowane.

Następnie do mleka i śmietanki dodaje się mniej więcej półtorej szklanki cukru, naczynie ustawia się na kuchence na średnim ogniu i całość powoli zagotowuje. Gdy domowy kajmak zacznie wrzeć, ogień można zmniejszyć i pozostawić masę w spokoju na mniej więcej 2-3 godziny.

Reklama

Oczywiście co jakiś czas trzeba do niej zajrzeć, w razie potrzeby zmniejszyć lub zwiększyć ogień, a składniki przemieszać, by masa nie zaczęła przywierać do dna i by nie tworzyły się z niej grudki. Wraz z upływem czasu kajmak będzie stawać się coraz gęstszy, więc czas przygotowania trzeba dostosować do tego, jaką jego konsystencję chce się osiągnąć.

Co zrobić, gdy kajmak jest zbyt twardy?

Jeżeli po tych dwóch czy trzech godzinach okazałoby się, że domowy kajmak jest jednak trochę zbyt zbity, zawsze można dolać do niego jeszcze trochę mleka i ponownie zagotować, by delikatnie go rozwodnić i bez problemu pokryć nim ciasto.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama