ostra papryka, gniazdo nasienne
pexels.com

Pieprz cayenne ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Jakie ma właściwości?

Pieprz cayenne jest popularną przyprawą używaną w kuchni na całym świecie. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest bardzo wyrazisty i dodaje ostrości każdej potrawie Warte uwagi są nie tylko jego walory smakowe, ale również właściwości zdrowotne. W naszym artykule znajdziesz informacje na ten temat.
Reklama

Pieprz cayenne - jak jest produkowany?

Pieprz cayenne to inaczej papryka cayenne, popularna odmiana papryczki chili. Można powiedzieć, że to siostra lub kuzynka papryki słodkiej i jalapeno. Jest to przyprawa chętnie stosowana w kuchniach całego świata. Dodaje im wyrazistości, a przede wszystkim nadaje ostrości. Najczęściej wykorzystuje się ją w postaci suszonej i taka jest najwygodniejsza do zastosowania. Pieprz kajeński nie jest najostrzejszą przyprawą, jego ostrość w skali Scoville'a waha się w przydziale od 30 do 50 tys. jednostek ostrości.

W sklepach tę przyprawę najczęściej można kupić w postaci sproszkowanej, choć zdarzają się również całe suszone płatki. Bywa, że można ją również znaleźć w wersji świeżej, jednak trzeba podkreślić, że jest to dość rzadkie, zwłaszcza że jest to wariant papryczki ostrzejszy od jalapeno, która cieszy się w Polsce tak dużą popularnością.

Pieprz cayenne jest produkowany z papryczek, które wcześniej się odpowiednio suszy, a następnie mieli.

Reklama
dwie czerwone, ostre papryczki
pexels.com

Pieprz cayenne - właściwości

Zastosowanie pieprzu cayenne

  • działanie przeciwzapalne - łagodzenie objawów zapalenia stawów,
  • przeciwnowotworowe - to, że przyprawa zabija komórki rakowe, zostało potwierdzone przez badaczy z uniwersytetu w Nottingham,
  • działanie przeciwbólowe - łagodzenie bólu głowy oraz występującego w przebiegu neuropatii cukrzycowej.

Spożywanie pieprzu cayenne może mieć również pozytywny wpływ na:

  • układ pokarmowy, ponieważ przyprawa leczy wrzody, stymulując krążenie krwi, a także pobudzając produkcję soków żołądkowych,
  • układ odpornościowy, a więc osoby, które go regularnie spożywają, mniej narzekają na przeziębienie i grypę, ponadto do spożywania pieprzu cayenne zachęca również fakt, że udrożnia on nos,
  • układ krążenia - okazuje się, że ta niezwykła przyprawa może ochronić przed udarem, a nawet zawałem! Spożywanie papryki cayenne sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu.

To zdecydowanie zachęca do przygotowywania potraw z pieprzem cayenne. Jest to szczególnie dobra propozycja dla wszystkich osób, które lubią ostre dania.

Odchudzanie - pieprz cayenne

właściwościach odchudzającychhamuje apetyt

Jak używać pieprzu cayenne?

Poprawia krążenie, nadaje ostry smak, ponieważ pieprz cayenne mieści się w przedziale od 30 do 50 tys. SHU, a także przyspiesza proces odchudzania! Jest to zatem przyprawa, którą warto włączyć do swojej diety. A nie jest to wcale tak trudne, ponieważ produkt jest łatwo dostępny i świetnie komponuje się z różnego rodzaju daniami.

Reklama

Przede wszystkim ostre przyprawy tego typu są powszechnie wykorzystywane w kuchni meksykańskiej. Z powodzeniem można go używać do chili con carne, tacos, ale także do różnego rodzaju mięsnych marynat, sosów, zup czy curry. Ostra papryczka podkręci także smak tostów, makaronu, jajek czy ryb. Jest to zatem bardzo uniwersalna propozycja, którą zawsze warto mieć pod ręką.

Pieprz cayenne może być wspaniałym dodatkiem do sałatkowych dressingów, meksykańskich zup, a także panierki do kurczaka albo kotleta. Co ważne, można go kupić w wielu supermarketach w niezwykle korzystnej cenie.

ostre papryki suszą się na linkach
pexels.com

Kiedy uważać na pieprz cayenne?

Zupełnie jak w przypadku wielu ziół, pieprz cayenne może również szkodzić.

Reklama

W szczególności, gdy nie jest stosowany z umiarem. Warto zatem na niego uważać. Jest to w pełni bezpieczny produkt, jednak w nadmiarze wywołuje pewne skutki uboczne, których lepiej unikać.

Pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, która może podrażnić wyściółkę przełyku, co może doprowadzić do problemów żołądkowych. Z kolei sam nadmiar kwasu żołądkowego może wiązać się z bardzo uciążliwą zgagą. To w ostateczności może doprowadzić do refluksa żołądkowo-przełykowego.

Ponadto pieprz cayenne może również zmniejszać skuteczność aspiryny. Kiedy zatem przyjmujesz tego typu leki, lepiej unikać tej przyprawy. Dotyczy to również cukrzyków. Zmniejsza on stężenie glukozy we krwi, co w połączeniu z lekami może doprowadzić do niebezpiecznej dla zdrowia człowieka hipoglikemii.

Reklama
Autor - Klaudia Woźniak
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.pieszczynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama