Sernik z ziemniakami z przepisu babci - wilgotny i delikatny. Idealny na Wielkanoc!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Sernik z przepisu babci
Do przygotowania sernika z ziemniakami potrzebujemy tylko dobrego sera, ziemniaków, masła, jajek i cukru. Ważne, żeby używać składników najwyższej jakości, wówczas sernik na pewno się uda. Do tego ciasta nie dodajemy mąki ani żadnych dodatkowych spulchniaczy, w postaci sody lub proszku do pieczenia. Dlatego ten tradycyjny sernik zachwyci was naturalnym, bogatym smakiem. Będzie idealnym zwieńczeniem wielkanocnego śniadania, podany obok babek i mazurków.
Sernik z gotowanymi ziemniakami — potrzebne składniki
Do przygotowania sernika z gotowanymi ziemniakami potrzebne będą:
500 g tłustego twarogu (dobrze odciśniętego),
300 g ugotowanych ziemniaków,
5 całych jajek,
250 g cukru pudru,
½ kostki miękkiego masła (200 g),
¼ szklanki rodzynek,
¼ szklanki skórki pomarańczowej,
1 łyżka esencji waniliowej lub cukier waniliowy,
1 szczypta soli.
Sernik z ziemniakami z przepisu babci — wykonanie krok po kroku
Przygotowanie sernika zaczynamy od twarogu i ziemniaków. Odciśnięty ser mielimy dwu lub trzykrotnie w maszynce razem z ugotowanymi i wystudzonymi ziemniakami. Jeżeli ser jest mokry, zostawiamy go na ok. 2 godziny na sicie, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci.
Miękkie masło ucieramy na puszystą masę, do której dodajemy cukier puder. Następnie do masła dodajemy po jednym żółtku i cały czas ucieramy masę. Białka wstawiamy do lodówki. Teraz stopniowo do masy maślanej dodajemy zmielony ser z ziemniakami oraz esencję waniliową. Rodzynki i skórkę pomarańczową obtaczamy w niewielkiej ilości mąki i wsypujemy do masy serowej.
Schłodzone białka ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli i delikatnie łączymy z masą serowo-ziemniaczaną.
Teraz masę wlewamy do kwadratowej formy nasmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 23 x 23 cm.
Sernik wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni Celsjusza i pieczemy pół godziny. Po tym czasie obniżamy temperaturę w piekarniku do 130 stopni i pieczemy jeszcze godzinę (ok. 60 minut). Sernik jest gotowy, gdy patyczek wbity w ciasto jest suchy. Wyłączamy grzanie i pozostawiamy sernik do wystygnięcia w uchylonym piekarniku. Dzięki temu ciasto nie zapadnie się na środku.
Gotowy sernik tradycyjnie dekorujemy lukrem królewskim (z białek), polewą czekoladową lub posypujemy cukrem pudrem.