Ogród skalny z kwiatami
Canva

Skalniak ogrodowy. Jak założyć ogród skalny?

Ogrodowe skalniaki to jedne z bardziej popularnych typów rabat, jednak nie zawsze są one poprawnie skonstruowane. Sprawdź, jak powinien wyglądać skalny ogródek, jakie rośliny powinny się na nim znaleźć i jakich błędów unikać.
Reklama

Skalniak ogrodowy – co to takiego?

Skalniak, to inaczej ogród skalny, a więc rodzaj ozdobnego nasadzenia, którego ważną częścią są kamienie i odpowiednio usypana ziemia. Inspiracjami dla skalniaków są naturalne wzniesienia terenu, skaliste zbocza gór, górskie pasma. Na skalniaku można posadzić właściwie dowolne gatunki roślin, ale nie mogą być one zbyt wysokie – ogrodnicy chętnie stosują rośliny niskie i płożące.

Ogród skalny – jakie rośliny wybrać?

Ozdobne rośliny na skalniaku powinny różnić się wysokością i porą kwitnienia, tak by uzupełniały się w kwitnieniu i tworzyły zawsze kolorową grupę.

Na skalniaku mogą się znaleźć:

  • Rośliny alpejskie – nie sa koniecznością, jednak zaakcentują górskie nawiązania. Wypróbuj jaskry, szarotki, kostrzewę pstrą czy skalnicę;
  • Byliny – kwiaty lub rośliny o ozdobnych liściach;
  • Płożące iglaki – zwykle sadzi się je u podnóża skalniaka;
  • trawy ozdobne – malownicze kępy różnej wysokości
  • Rośliny cebulowe – smukłe tulipany, narcyzy i żonkile, czy maleńkie szafirki urozmaicą kompozycję pod względem koloru;
  • Krzewy i drzewka ozdobne – posadzone w tle za skalniakiem.
Skalniak ogrodowy z żółtymi płożącymi kwiatami
Canva

Jak stworzyć skalniak ogrodowy?

Reklama

Tworzenie ogrodu skalnego zacznij od narysowania planu ogrodu i naszkicowania bryły skalniaka. Stwórz paletę kolorystyczną roślin i kamieni, a następnie wybierz odpowiednie gatunki roślin.

Krok 1. Przygotuj podłoże w ogrodzie

Jeśli Twój skalniak ma powstać w miejscu porośniętym trawą, najpierw musisz zerwać darń i przekopać teren.

Krok 2. Zarysuj kształt skalniaka

Wyznacz zarys skalnej rabaty. Na je brzegach umieść duże kamienie, które będą podtrzymywać ziemię. Solidnie podlej glebę.

Krok 3. Usyp zbocza skalniaka

Najpierw usyp warstwę drenażową – może to być na przykład mieszanka piasku i żwiru. Na drenażu połóż darń odwróconą korzeniami do góry. Na wierzch wysyp warstwę przepuszczalnej ziemi.

Reklama

Krok 4. Uzupełnij konstrukcję kamieniami

W bryłę skalniaka wkomponuj nieduże głazy i płaskie kamienie, które upodobnią konstrukcję do górskiego zbocza. Odczekaj kilka dni, aż ziemia i kamienie osiądą.

Krok 5. Posadź rośliny

Konstrukcję z ziemi i kamieni uzupełnij roślinami. Pamętaj, by zróżnicować kompozycję pod względem kolorów, wysokości i faktur.

Skalniak ogrodowy z białymi kwiatami i trawą
Canva

Skalniak ogrodowy – rady i wskazówki

Stworzenie malowniczej, dobrze wyważonej bryły skalniaka nie jest proste.

Reklama

Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci pracę.

  • Wybierz dobrze nasłonecznione miejsce – zwłaszcza gdy zamierzasz obsadzić skalniak światłolubnymi roślinami alpejskimi.
  • Nie twórz skalniak na środku trawnika – będzie przypominał wyspę. Ogród skalny dobrze zaprezentuje się za to przy ogrodzeniu.
  • Nadaj skalniakowi nieregularny kształt – ogród skalny imituje naturalne wzniesienia terenu, a natura nie lubi symetrii.
  • Nie twórz stożka – taki skalniak będzie wyglądał nienaturalnie.
  • Wybierz kamienie o różnorodnych kształtach i kolorach – skorzystaj z polnych kamienia, które znajdziesz w okolicy.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama