Salon z szara kanapą, jedną ścianą białą, drugą różową
Canva

Wnętrzarskie triki optyczne. Jak zmienić proporcje pokoju za pomocą farby ściennej?

Zaburzone proporcje wnętrza mogą dać się we znaki podczas tworzenia aranżacji. Na szczęście część problemów można rozwiązać za pomocą prostych trików optycznych – dziś zajmiemy się tymi, które opierają się na doborze odpowiednich kolorów farb ściennych.
Reklama

Optyczne powiększanie pokoju

Wrażenie ciasnoty często towarzyszy kawalerkom i pomieszczeniom w blokach – problem jest jeszcze większy, gdy pokój jest mało słoneczny. W optycznym powiększeniu wnętrza pomoże jasna farba ścienna (najlepiej biała), która sprawi, że ściany wydadzą się bardziej od siebie oddalone. Warto też wypróbować kolor błękitny – zgodnie z symboliką barw, kojarzy się on z otwartą przestrzenią, nieskończonością, niebem i powietrzem.

Optyczne poszerzanie pokoju

Wąskie pokoje są nie tylko mało funkcjonalne, ale również trudne do estetycznego zaaranżowania. W korekcie proporcji wnętrza pomogą pastelowe farby ścienne – jasnym kolorem należy pokryć dłuższe ściany pokoju, co spowoduje, że wydadzą się bardziej od siebie odsunięte.

Optyczne rozjaśnianie pokoju

Wnętrze, do którego dociera zbyt mało dziennego światła nie może dobrze spełniać swojej funkcji – co gorsza może też pogarszać nastrój przebywających w nim osób.

Reklama

W rozjaśnieniu pokoju pomogą jasne farby ścienne o satynowym wykończeniu.

Biały salon z szarą sofą, granatowym fotelem i koszykami
Canva

Optyczne zmniejszanie pokoju

Chcesz, by Twój pokój stał się bardziej przytulny? Pomaluj go na kolory ciemne lub nasycone! Dużemu pokojowi nie wyrządzą wnętrzarskiej krzywdy, warto więc eksperymentować z ciekawymi paletami kolorystycznymi.

Optyczne skracanie pokoju

W tym przypadku znów przydadzą się dwa kolory farb.

Reklama

Jasną barwą pomaluj dłuższe ściany, zaś ciemniejszą – krótsze. Możesz też wykorzystać wzorzystą tapetę – w pionowe pasy na dłuższej ścianie, w poziome na krótszej.

Optyczne zwężanie pokoju

W zwężeniu pomieszczenia pomogą ciemne kolory – czerń, głęboka szarość, antracyt, fiolet czy granat. Ewentualnie sprawdzą się też intensywne odcienie czerwieni, pomarańczu i różu. Farbą w jednym z tych kolorów pomaluj dłuższe ściany pokoju.

Sypialnia z granatową ścianą i szarym zagłówkiem łóżka
Canva

Optyczne wydłużanie pokoju

Reklama

Analogicznie jak w przypadku poszerzenia pokoju, dwie ściany należy pomalować na pastelowy kolor. Jednak tym razem muszą to być ściany krótsze – tą samą farbą dodatkowo możesz też pomalować sufit.

Optyczne skracanie ścian

Mieszkasz w starym budownictwie, masz wysokie sufity i długie ściany? Wymiary pokoju zmienisz optycznie za pomocą dwóch farb ściennych – jedna musi być w jasnym kolorze, druga w ciemniejszym, bardziej nasyconym. Ciemniejszą farbą pomaluj górną część ściany, zaś jaśniejszą dolną.

Optyczne obniżenie sufitu

Jeśli chcesz bardziej radykalnie "obniżyć" wnętrze, sufit pomaluj farbą w odcieniu ciemniejszym niż odcień ścian. Tym samym kolorem dodatkowo pomaluj pas na ścianie pod sufitem o szerokości około 30 cm. W obniżeniu wnętrza pomoże też tapeta w poziomy pasy.

Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama