Ślub jednostronny
Canva.com

Ślub jednostronny - co to jest i kto może go udzielić?

Pary, które pochodzą z różnych kręgów kulturowych, jak i wyznaniowych również mogą stanąć na ślubnym ołtarzu i powiedzieć sobie TAK przed zgromadzonymi przyjaciółmi i rodziną. Wystarczy, że wezmą ślub jednostronny. Co to takiego i kiedy można zawrzeć takie małżeństwo? Sprawdziliśmy!
Reklama

Co to jest ślub jednostronny?

Ślub jednostronny
Canva.com

Kwestia ślubu jednostronnego pojawia się w przypadku par, w których jedna z osób jest ateistą. Taki ślub mogą wziąć także osoby, które są różnego wyznania. Podobnie to wygląda w przypadku par o mieszanej narodowości. Jeśli z powodów kulturowych lub wyznaniowych nie możecie składać ślubnej przysięgi, to jest właśnie na to rozwiązanie.

Ślub mieszany ma miejsce wtedy, gdy jedna z osób przyjęła chrzest w kościele katolickim albo została do niego przyjęta ze względu na wyznanie wiary. Na liście wyznań umieszczono: luterańskie, anglikańskie, prawosławne oraz wszelkie, inne wyznania chrześcijańskie. Dozwolone jest także wstąpienie w związek małżeński z osobą, która wyznaje judaizm. Warto jednak wiedzieć, że przed zawarciem aktu małżeństwa, jedna ze stron będzie musiała podpisać oświadczenie, że nie przeszkadza jej praktykowanie wiary partnera.

Reklama

Jak wygląda taki ślub i kto może go udzielić?

Ślub jednostronny
Canva.com

Zasady ślubu mieszanego są regulowane przez Episkopat Polski. W specjalnej instrukcji znajdziemy najważniejsze informacje o tym, jak się przygotować do takiego małżeństwa. W Polsce najczęściej zawierane są małżeństwa z osobami wyznania prawosławnego. W tym przypadku ważne jest, aby osoba wiary prawosławnej odpowiednio wcześniej się wyspowiadała w cerkwi. Ślub takiej pary może odbyć się także w obrządku prawosławnym.

Reklama

Dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa to zaświadczenie z USC oraz akt chrztu i zaświadczenie przedślubne.

Same przygotowania do ślubu niewiele różnią się od tych tradycyjnych, chrześcijańskich. Istotne jest, aby osoba niewierząca uzyskała od biskupa danej parafii dyspensę oraz podpisała specjalny dokument, który stanowi, że nie będzie utrudniała partnerowi wychowywania dzieci w duchu katolickim.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama