5 skutecznych sposobów na czystą kuchnię
pixabay.com

Srebro – czym je wyczyścić, by wyglądało jak nowe?

Otwieramy szkatułkę z biżuterią i okazuje się, że nasz srebrny łańcuszek zmatowiał i nie przypomina już dawnego srebra. No tak, ostatnio założyliśmy go dwa lata temu. Ale myli się ten, kto uważa, że tylko nieużywane srebro może sprawić nam niemiłą niespodziankę i poczernieć. Nalot pojawia się również na używanej biżuterii. Woda, kosmetyki, zanieczyszczone powietrze, interakcja z różnymi czynnikami może powodować zmianę wyglądu srebra...
Reklama

Domowe sposoby na wyczyszczenie srebra

Połączenie sody i octu. Duże znaczenie mają oczywiście proporcje: łyżka octu i łyżka sody na litr wody. Biżuterię lub sztućce zanurzamy w tym roztworze na kwadrans. Jeżeli ktoś nie lubi zapachu octu wystarczy sama soda oczyszczona i woda. Dodajemy tyle sody, by wytworzyła się pasta.

Jak się okazuje, oliwa z oliwek z dodatkiem soku z cytryny potrafi wyczyścić srebro. Wystarczy wypolerować srebro roztworem w proporcjach: łyżka oliwy z oliwek i pół szklanki soku z cytryny.

Kolejny produkt z naszej domowej spiżarni to mąka ziemniaczana.

Mieszamy mąkę z wodą tak, by uzyskać gładką masę. I tą właśnie masą polerujemy srebrne wyroby.

Nasze babcie czyściły srebro popiołem. To skuteczny i tani domowy sposób na wyczyszczenie srebra, pod warunkiem, że taki popiół w ogóle mamy skąd wziąć.

Srebro nie lubi powietrza, na przykład związków siarki, dlatego dobrze je trzymać w zamkniętej szkatułce. Być może sczernieje (tyle że wolniej), ale na szczęście są domowe sposoby, by przywrócić srebru dawny blask.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama