Strelicja rajski ptak
Canva.com

Strelicja, czyli rajski ptak z Afryki. Jak zadbać o okazałą roślinę?

Strelicja to piękny kwiat, który pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Jest to jeden z najwyższych kwiatów na świecie, dorastający do trzech metrów wysokości. Kwiaty przybierają okrągły kształt i są zwykle białe z różowym lub czerwonym środkiem. Jak zadbać o tę piękność?
Reklama

Pielęgnacja rajskiego ptaka

Strelicja rajski ptak
Canva.com

Strelicja to piękna roślina, która rośnie tylko na wolności i występuje w lasach Madagaskaru. Roślina ta jest również nazywana drzewem storczykowym ze względu na swoje kwiaty. Liście są ciemnozielone, owalne, błyszczące ze szpicem na końcu. Kwiaty są duże, białe i mają wiele płatków. Strelicja jest również znana jako królowa lasu, ponieważ trudno jest znaleźć inne rośliny, które rosną tak wysoko.

Rośliny te pochodzą z Republiki Południowej Afryki, ale można je znaleźć w pozostałej części południowej Afryki i niektórych wyspach na Oceanie Indyjskim.

Reklama

Kwiaty są spektakularne, ale roślina jest również piękna ze względu na liście. Roślina ta może być uprawiana w ogrodzie lub w pomieszczeniu. Zwykle jest rozmnażana przez sadzonki, ale można również użyć nasion.

Piękność z Afryki, czyli strelicja

Jeśli chcemy strelicję uprawiać w domu, to bardzo ważne jest, aby zapewnić jej dużo przestrzeni i światła.

Reklama

Roślina ta doskonale czuje się w temperaturze do 25 stopni Celsjusza. Podłoże pod strelicję musi być bardzo urodzajne. Najlepszy jest piasek i glina w proporcjach 1:1. Jeśli będziemy przesadzać strelicję, to nie zapominajmy o przygotowaniu warstwy drenującej. Warto regularnie też zraszać powietrze wokół roślinki. Na co dzień możemy oczyszczać roślinę wodą z cytryną.

Strelicje są podatne na bakteriozę. Wówczas liście będą szybko usychać i musimy opryskać roślinę fungicydem. Taki zabieg musimy powtarzać średnio co 2 dni przez 20 dni. Rajski ptak może także chorować przez liczne szkodniki, np. przędziorki, mszyce, wełnowce. Ważne jest, aby zastosować specjalny oprysk.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama