Pączki
Canva.com

Szykujesz się na Tłusty Czwartek? Sprawdź, czy pączki są zdrowe

Jedne z bardziej lubianych przez Polaków wypieków to właśnie pączki - najlepiej te wypełnione albo pysznym gęstym dżemem, albo nieco lżejszym nadzieniem różanym o wyjątkowym zapachu. Niektórzy jedzą je przez cały rok, ale ich popularność i zarazem sprzedaż osiągają szczyt podczas tłustego czwartku, przypadającego w tym roku na szesnastego lutego. Statystyki mówią, że przeciętny Polak w tym dniu pochłania mniej więcej półtora pączka. A czy pączki są zdrowe?
Reklama

Jakie są ich wartości odżywcze i jak będą oddziaływać one na organizm?

Pączki są mącznymi kulistymi kawałkami, tworzonymi z mąki pszennej smażonej na głębokim tłuszczu. To przetworzone łakocie, które choć pyszne, to jednak nisko odżywcze, bo niewiele jest w nich dobrych wartości odżywczych. Problematyczny bywa już sam olej wykorzystywany do ich smażenia. W wielu punktach nie dba się o to, by na bieżąco go wymieniać, dlatego niejedne sklepowe pączki są smażone na starym tłuszczu, który momentalnie staje się źródłem szkodliwych tłuszczy trans i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Czy pączki są zdrowe?

Pączki
Canva.com

Niestety ale akurat tego nie można o nich powiedzieć. W sytuacji, w której ktoś jadłby je codziennie i do tego zdecydowałby się je pochłaniać w większych ilościach, na pewno nie miałby on idealnych wyników badań, a wręcz ryzykowałby miażdżycą, cukrzycą, nadciśnieniem i otyłością.

Mąka pszenna w połączeniu z utwardzonym tłuszczem roślinnym i czystym cukrem tworzy istną bombę kaloryczną, która na pewno nie powinna stanowić stałego elementu racjonalnej diety. Nikt nie mówi jednak o tym, by takie pączki jeść codziennie.

Reklama

Skoro pączki wartości odżywcze są znikome, należy traktować te łakocie jak produkty "rekreacyjne", które je się od czasu do czasu, czyli np. raz w miesiącu, gdy już ewidentnie ma się na nie ochotę. W sam tłusty czwartek jak najbardziej można sobie pozwolić na tego jednego pączka. Na pewno nie zaszkodzi on szczególnie zdrowiu, a wspomoże psychikę.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama