tajska bazylia
canva.com

Tajska bazylia - czym się różni od bazylii pospolitej, gdzie można ją kupić i czy można ją uprawiać?

Coraz częściej sięgamy po nowe smaki, poszerzamy nasze kulinarne horyzonty. Bazylia pospolita jest nam już bardzo dobrze znana, teraz czas na wypróbowanie tajskiej bazylii. Dowiedz się czegoś więcej na jej temat.
Reklama

Tajska bazylia, a bazylia pospolita

Bazylia pospolita ma fantastyczny smak i bardzo charakterystyczny zapach. Dodajemy ją do sałatek, kanapek sosów oraz do dań gotowanych. Uprawiamy na parapecie, jak i w ogródku - już czas na rozpoczęcie jej hodowli.

Ale czym różnią się od siebie te dwa siostrzane zioła? Różnią się trochę smakiem oraz wyglądem. Bazylia Tajska posiada mniejsze i bardziej szpiczaste listki. Ich kolor jest zielono fioletowy. Jej smak jest nieco inny niż bazylii pospolitej. Tajska bazylia ma aromat bardziej anyżkowo lukrecjowo miętowy.

Jak wskazuje jej nazwa najbardziej jest popularna w Tajlandii, gdzie zwą ją Horapa. Ma wielu fanów również w Wietnamie, tam jej nazwa brzmi Hung Que.

kwiatostan tajskiej bazylii
canva.com

Uprawa tajskiej bazylii

Reklama

Tajską bazylię coraz częściej można spotkać w sklepach stojącą obok bazylii pospolitej, łatwo jest też przez Internet zakupić jej nasionka. Tę odmianę aromatycznego zioła bardzo łatwo hoduje się w domach w doniczkach. Każdy, kto posiada u siebie tajską bazylię bardzo chwali sobie czas jej kwitnienia, który przypada na okres od czerwca do września. Bazylia tajska posiada piękny fioletowy kwiatostan.

Warto ją hodować, ponieważ spożywając posiłki z dodatkiem tajskiej bazylii dostarcza się organizmowi cenny beta-karoten, żelazo, fosfor, wapń, witaminy A, C oraz z grupy B. Posiada wiele właściwości prozdrowotnych, wspiera układ pokarmowy, łagodzi stres, wspiera odporność oraz poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

Doniczkę z bazylią umieść w południowej części mieszkania, ponieważ potrzebuje ona dużo słońca. Pamiętaj też o regularnym podlewaniu, aby jej jednak nie przelać bezpiedzniej będzie podlewać ją do podstawki, wtedy bazylia pobierze tyle wody ile będzie potrzebowała. W drugiej połowie maja można bazylię wysadzić do gruntu pamiętając, żeby było to miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Rozsadzać można zarówno krzaczki zakupione w sklepie, jak i te własnoręcznie wyhodowane od nasionek.

Reklama
Autor - Gabriela Ganczarska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
g.ganczarska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama