Tak zaoszczędzisz energię w domowej kuchni. Proste sposoby na mniejsze rachunki!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Pewne sposoby na oszczędzanie energii są jednak przeznaczone właśnie do tego, by korzystać z nich podczas użytkowania kuchni, czyli chociażby w trakcie zwykłego gotowania. Tyczą się one nawet próby skracania czasu przyrządzania potraw. Im krócej potrwa obróbka termiczna, tym mniej się za nią zapłaci.
Jak obchodzić się ekonomicznie z piekarnikiem?
Na sposób użytkowania urządzeń warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku korzystania z piekarnika. Bardzo często jest tak, że w celu skontrolowania poziomu wypieczenia potrawy ten piekarnik od czasu do czasu się otwiera, w ten sposób odbierając mu ciepło i przedłużając czas obróbki termicznej.
W przypadku gdy danie jest już niemalże gotowe i zostało mu dosłownie kilka minut do „dojścia”, piekarnik śmiało można wyłączyć, albowiem w czasie, w którym będzie się on naturalnie schładzać, potrawa na pewno zdąży się perfekcyjnie przyrządzić.
Ważna jest także lodówka i zamrażarka
Sposoby na oszczędzanie energii są też związane z właściwym wykorzystaniem lodówki i zamrażarki. Oba te urządzenia powinny być ustawione na optymalną temperaturę, niekoniecznie tą najniższą, zwłaszcza jeśli nie przechowuje się w nich rzeczy wymagających bardzo mroźnego środowiska.
Lodówkę i zamrażarkę należy regularnie czyścić.
W momencie, gdy tylko dojdzie do pojawienia się lodu na ściankach sprzętu, od razu powinno się go rozmrozić, by nie zaburzać procesu chłodzenia. Produkty i dania umieszczane w lodówce powinny mieć temperaturę pokojową. Nigdy nie należy schładzać potraw gorących czy nawet ciepłych, albowiem już taka prosta z pozoru czynność może doprowadzić do zwiększenia poboru energii przez urządzenie chłodnicze.