Sprawdź, jakie produkty są szkodliwe dla kotów
Canva.com

Tego na pewno nie wiesz o swoim kocie. 7 ciekawostek o futrzakach

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych na całym świecie. Mimo że wiele osób ma mruczka jako członka rodziny, to nie zdaje sobie sprawy o istnieniu interesujących faktów na temat tych tajemniczych stworzeń.
Reklama

Mistrzowie akrobatyki

Koty słyną ze swojej zwinności i zręczności. Ich ciała są doskonale przystosowane do wykonywania niezwykłych skoków i akrobacji. Silne mięśnie, atletyczna budowa ciała i elastyczny kręgosłup sprawiają, że niepozorny futrzak jest w stanie skoczyć nawet na wysokość siedem razy wyższą, niż jego wzrost. Dodatkową cechą jest zdolność do obracania się w powietrzu i lądowaniu na czterech łapach.

Unikalny system komunikacji

Koty wykorzystują różne sposoby komunikacji wobec innych kotów i ludzi. Popularne miauczenie zostało wykształcone głównie ze względu na porozumiewanie się ze swoimi opiekunami. W przypadku "rozmów" z innymi kotami, miauczenie nie jest potrzebne. Pomiędzy sobą komunikują się poprzez mruczenie, subtelne sygnały ciała i wydzielanie odpowiednich zapachów. Ich intencje i nastroje jest łatwiej zrozumieć poprzez obserwację ogona, uszu i całej sylwetki ciała.

Reklama

Niezrównana higiena

Koty są niezwykle czystymi zwierzętami i w ciągu dnia potrafią spędzić całe godziny na pielęgnacji swojej sierści. Lizaniem usuwają nadmiar podszerstka oraz luźne włosy, a jednocześnie masują skórę, co poprawia ich układ krążenia. Chociaż chętnie same się czyszczą, to istotne jest, aby zapewnić im regularne szczotkowanie, co pozwoli uniknąć gromadzenia się kłaczków w żołądku.

Zdolności słuchowe

Słuch kotów przewyższa zdolności słuchowe większości zwierząt domowych. Mruczki są w stanie usłyszeć dźwięki o częstotliwościach niemożliwych do wykrycia dla ludzkiego ucha. Dodatkowo ich uszy wyposażone są w ponad 20 mięśni, które pozwalają na precyzyjne skierowanie uszu w kierunku źródła dźwięku.

Właściwości uzdrawiające

Niepodważalnym faktem jest, że koty mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka.

Reklama

Liczne badania naukowe potwierdzają, że przytulanie kota i obcowanie z nim może obniżać poziom stresu, redukować poczucie samotności i łagodzić odczuwany ból. Z tego powodów koty coraz częściej wykorzystywane są jako element terapii zmniejszającej objawy depresji.

Mistrzowie w ukrywaniu bólu

Chociaż znakomicie rozpoznają dolegliwości człowieka i zazwyczaj starają się je załagodzić, to jednocześnie ukrywają swoje złe samopoczucie. Jest to związane z genem drapieżnika. W dzikiej przyrodzie okazywanie słabości może narazić chorego osobnika na atak innych zwierząt. Z tego powodu kot, nawet jeśli jest w zaawansowanym stadium choroby lub doświadczają bólu, to często nie będzie tego po sobie okazywać. Właściciele mruczków muszą być tego świadomi i powinni regularnie monitorować stan zdrowia swojego futrzastego przyjaciela.

Reklama

Silne więzi emocjonalne

Koty uchodzą za zwierzęta tajemnicze, silne i niezależne. Chociaż jest to w dużym stopniu prawda, to jednocześnie są w stanie stworzyć silne więzi emocjonalne ze swoimi opiekunami. Mruczki potrafią w wyjątkowy sposób okazywać swoją miłość, troskę i wdzięczność wobec ludzi, z którymi czują się związane. Często wykazują się również wielką empatią, dzięki której są w stanie rozpoznawać emocje i atmosferę panującą w domu oraz odpowiednio na nią zareagować.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama