Mycie samochodu
Canva.com

Tego nie rób podczas mycia samochodu. Możesz uszkodzić lakier!

Mogłoby się wydawać, że mycie samochodu to nic trudnego. Jednak nieostrożność i nieprzestrzeganie kilku ważnych zasad może doprowadzić do trwałego uszkodzenia lakieru auta. Czego więc nie robić przy myciu auta? Jak odpowiednio dbać o lakier? Sprawdźmy!
Reklama

Nie myj rozgrzanego od słońca auta!

Samochód stał na podwórku podczas upalnego dnia przez kilka godzin? Jego lakier ma bardzo wysoką temperaturę, jeśli na takie auto naniesiesz chemię czyszczącą, może ona doprowadzić do przebarwień i uszkodzenia lakieru. Dlatego myj samochód wtedy, kiedy nie ma on nagrzanej karoserii lub najpierw spłucz auto czystą wodą.

Błędem jest również natychmiastowe mycie samochodu po długiej trasie, szczególnie przy częstym używaniu hamulców. Mocniejsze hamowanie może doprowadzić tarcze hamulcowe do temperatury kilkuset stopni Celsjusza. Jeśli od razu spłuczesz je wodą, bez pozwolenia im na schłodzenie się, może je całkowicie uszkodzić. Gorące hamulce mogą nieco zmieniać swoją objętość, a nawet kształt (metal w temperaturze kilkuset stopni jest plastyczny), a nagłe ich schłodzenie wodą może doprowadzić do trwałych defektów auta.

Reklama

Zapoznaj się z instrukcją mycia

Mycie samochodu
Canva.com

Przede wszystkim chodzi o odległość trzymanej lancy z wodą od karoserii samochodu. Niestety codziennym widokiem na myjniach bezdotykowych jest obrazek, że trudniejsze do zmycia zabrudzenia (owady, ptasie odchody czy błoto) niektórzy próbują ogromnym ciśnieniem z odległości 5 centymetrów usunąć z samochodu. Niestety takie mycie może doprowadzić do uszkodzenia lakieru - pęknięcia lub nawet oderwania się całych płatów, kiedy będzie już nieco uszkodzony lakier.

Reklama

W zależności od myjni i ciśnienia zawsze jest podana odległość mycia. Nigdy nie powinno się bardziej zbliżać lancy z wodą, ponieważ o uszkodzenia lakieru przy tak ogromnym ciśnieniu naprawdę nie jest trudno.

Unikaj myjni szczotkowych

Niestety myjnie szczotkowe, pomimo, że są najwygodniejsze, są niebezpieczne dla lakieru. Bardzo często są w nich pozostałości brudu po poprzednich samochodach (kamyczki, błoto, piasek), które mogą zarysować lakier na Twoim samochodzie. Oczywiście takie myjnie są ubezpieczone, jednak odzyskanie pieniędzy od ubezpieczalni za takie uszkodzenia to zadanie niełatwe i czasochłonne.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama