Tradycyjne pisanki zdobione kolorowym woskiem
Canva.com

Tradycyjne pisanki: Jak malować pisanki woskiem

Zdobienie pisanek to wielkanocna tradycja, która kultywowana jest od pokoleń. Jajka możemy dekorować na różne sposoby, ale jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych jest malowanie wzorów ciepłym woskiem. Czy wiesz, jak zrobić takie pisanki?
Reklama

Pisanki malowane woskiem — zdobienie jajek techniką batikową

Tworzenie wzorów na skorupkach jajek przy użyciu wosku oraz barwników to tak zwana technika batikowa. Jest to jedna z najstarszych metod zdobienia jajek na Wielkanoc. Tu trzeba wspomnieć, że kult jajka jako symbolu życia i tradycja ozdabiania go sięga jeszcze czasów prasłowiańskich. 

Dekorowanie jajek metodą batikową polega na nanoszeniu na skorupkę woskowych wzorów, które kontrastują z zabarwionym tłem. Oczywiście ozdabiamy wystudzone jajka ugotowane na twardo lub wydmuszki

Kolorowe wydmuszki zdobione białym woskiem
Canva.com

Jaki wosk do malowania pisanek

Do przygotowania pisanek batikowych najlepszy będzie naturalny wosk pszczeli lub wegański wosk sojowy. Te woski nie zawierają chemicznych dodatków, są przyjazne dla środowiska i dla naszego zdrowia.

Reklama

Jak przygotować wosk do malowania pisanek

Wosk, którym będziemy dekorować jajka, musimy podgrzać i rozpuścić tak, aby można było malować nim wzory na skorupkach. Ważne! Wosk najlepiej ogrzewać w kąpieli wodnej w specjalnych naczyniach do topienia wosku — wykorzystuje się je np. do robienia domowych świec sojowych.    

Rodzaje zdobienia jajek woskiem

Istnieją dwa sposoby malowania jajek woskiem — w jednym wosk zostaje usunięty po zakończeniu procesu zdobienia. Natomiast w drugim — wypukły woskowy wzór jest sam w sobie elementem dekoracyjnym.

Batikowe pisanki zdobione woskiem i zabarwiona na zielono i brązowo
Canva.com

Wielokolorowe pisanki z usuniętą warstwą wosku

Reklama

Jeżeli decydujemy się na pierwszy sposób, tworzenie dekoracji jest bardziej czasochłonne i wymaga lepszego zaplanowania wzoru. Malowanie wzorów woskiem zaczynamy na czystej skorupce jajka, gdzie nanosimy pierwsze elementy wzoru — np. środki kwiatów lub łodygi. Teraz jajko wkładamy do zimnego barwnika, który farbuje skorupkę niepokrytą woskiem. Ważne, żeby kolor był jasny (np. żółty), ponieważ będziemy nanosić kolejne elementy zdobienia. Po wyschnięciu na skorupkę nanosimy woskiem kolejne części motywu np. płatki kwiatów, liście i inne elementy zdobnicze. Po zakończeniu prac będą one żółte. Możemy po raz kolejny zanurzyć jajko w barwniku np. czerwonym lub zielonym, który stworzy ostateczne tło wzoru lub posłuży do wybarwienia następnych detali zdobienia. Na koniec ogrzewamy delikatnie skorupkę jajka nad płomieniem świecy i za pomocą chusteczki higienicznej lub delikatnego ręcznika papierowego usuwamy wosk.

Reklama

Ukazuje nam się piękny, wielokolorowy wzór, a pisanka ma efektowny połysk dzięki warstwie wosku.   

Nakładanie wzoru z płynnego wosku na skorupkę jajka
Canva.com

Pisanki z wypukłym zdobieniem z wosku

Drugi sposób zdobienia pisanek woskiem polega na tworzeniu wypukłego wzoru na powierzchni jajka, którego nie usuwamy. W tym przypadku skorupkę musimy zabarwić przed przystąpieniem do tworzenia woskowych dekoracji. Następnie na wysuszone jajko nanosimy wzór ciepłym woskiem. W tym przypadku możemy użyć wosku o różnych kolorach i uzyskać wielobarwne wzory na jajkach.

Tradycyjne pisanki ozdobione kolorowym woskiem
Canva.com

Najpiękniejsze wzory na pisanki malowane woskiem

Reklama

Skąd czerpać inspiracje na dekorowanie pisanek? Wiele wzorów dostępnych jest w internecie. Szczególnie na stronach zajmujących się polskim folklorem możemy podziwiać zdjęcia tradycyjnych pisanek, zdobionych woskiem z wykorzystaniem motywów ludowych. Oczywiście nie musimy robić pisanek tradycyjnych — z pomocą wosku możemy stworzyć fantazyjne dekoracje nawiązujące do sztuki współczesnej lub po prostu zrealizować swoje artystyczne wizje i w ten sposób połączyć tradycję ze współczesnością. 

Nowoczesne pisanki ozdobione woskiem
Canva.com
Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama