Egocentryk
Canva.com

Związek z "pępkiem świata". Jak przetrwać i się ze sobą dogadać?

Relacja damsko-męska z typowym władcą, samochwałą nie jest łatwa, szczególnie dla osób wrażliwych i takich, które potrzebują dużo uwagi. Związek z narcyzem to prawdziwe pole bitwy i rollercoaster. Podpowiadamy jak postępować w związku z taką osobą, aby czuć się komfortowo.
Reklama

Jestem najmądrzejszy, najlepszy, najważniejszy... Tak właśnie myślą o sobie osoby, które są typowymi narcyzami. Typ egocentryk to osobowość, która kiedyś była cechą prawdziwych władców - nie słuchali innych, wiedzieli wszystko najlepiej i zawsze uważali się za wyrocznię lub centrum wszechświata. Historia wielokrotnie pokazała, że takie narcystyczne myślenie doprowadziło nawet do upadku wielkich ludzi. Jak zatem poradzić sobie z osobą, która wszystko widzi tylko z własnej perspektywy i nie dopuszcza do siebie myśli, że ktoś inny może mieć rację?

Samochwała w kącie stała...

Egocentryk
Canva.com
Reklama

Egocentryczne osobowości nie mają łatwo w życiu, szczególnie w relacjach damsko-męskich. Typowy narcyz nie zgadza się ze zdaniem innych, zazwyczaj dba o własne potrzeby i najlepiej się czuje w swoim towarzystwie, które uważa za najlepsze i najmądrzejsze. Związek z samolubem uczy partnera lub partnerkę każdego dnia jak postępować, by czuć się komfortowo.

Podstawową zasadą jest to, aby nie pokazywać egocentrykowi swoich słabości. Typowy narcyz może być przekonany, że ma całkowite prawo, by wykorzystać nasze gorsze chwile w przyszłości do osiągnięcia swoich celów. Samolubne osoby mimo tego, że mówią, że są najlepsze, w rzeczywistości są niedowartościowane i smutne.

Jak żyć w związku z samolubem i narcyzem?

Egocentryk
Canva.com

Życie na co dzień z osobą zapatrzoną w siebie jest bardzo trudne i wymaga często wielu kompromisów, a także zdrowia, by się... denerwować. Połączenie samoluba z altruistą będzie źródłem kłótni, bólu oraz uszczypliwości.

Reklama

Specjaliści ds. relacji międzyludzkich podkreślają, że związek z osobą egocentryczną nie potrwa dłużej niż kilka miesięcy. Będzie to jednak czas pozornego szczęścia okraszonego cierpieniem.

W trakcie rozmowy z egoistą musimy zawsze bronić swojego zdania i nie dopuszczać do manipulowania naszymi przekonaniami. Osoby o słabym, delikatnym usposobieniu najczęściej zapominają o swoich racjach pod wpływem próby wyśmiewania, czy lekceważenia. Mówi się, że z egoistą nie można negocjować.

Reklama

Mimo wszystko zawsze warto dążyć do kompromisu. Tylko wtedy jest szansa na zachowanie zdrowej relacji, w której obie strony zyskują częściowo to, czego pragną. Kluczem do związku będzie wypracowanie takich rozwiązań, które uszczęśliwią oboje na partnerskich zasadach.

Kobiety często zapominają, aby stawiać swoje potrzeby na pierwszym miejscu, a także by kochać siebie najbardziej. Jeśli Twój partner nie wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom, to pamiętaj, że samodzielnie możesz osiągnąć wszystko, o czym marzysz. Jeśli nie możecie wspólnie wybrać się do kina, na spacer, czy wybrać nowego dywanu do salonu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wykonać jedną z tych czynności. Świat nie kręci się tylko wokół narcyza i jest zdecydowanie ciekawszy, jeśli sami decydujemy o sobie.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Zakochana para
Większość osób zdecydowanie woli żyć w parze niż w pojedynkę. Gdy spotykamy kogoś wyjątkowego na początku bardzo dbamy o związek. Z czasem dopada nas rutyna, zdarza się więcej kłótni i nie wiadomo kiedy strony zaczynają się od siebie oddalać. Warto wprowadzić kilka nawyków, które sprawią, że wasz związek będzie szczęśliwy przez długie lata.
Jakie są przyczyny spadku libido?
Sieci społecznościowe wpłynęły na nasze życie na wiele sposobów — niektóre z nich są pozytywne a inne negatywne. Jesteśmy połączeni z większą liczbą ludzi i informowani szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki nim możemy wiedzieć, co dzieje się w życiu naszych znajomych i jak najszybciej dzielić się ważnymi chwilami. Należy jednak sobie zadać pytanie: co to zrobiło z relacjami intymnymi? Możliwe, że media społecznościowe niszczą Wasz związek i możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy...
miłość
Miłość to piękne uczucie, które często pojawia się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Chociaż badania naukowe pokazują, że żar uczuć z czasem wygasa i pojawia się smutna rutyna, istnieje kilka ciekawych sposobów na to, aby na nowo rozpalić miłość między dwojgiem kochanków. Najskuteczniejszym sposobem na to, aby pokazać komuś, że się go kocha, jest wyznanie mu miłości po raz kolejny. A to można zrobić na wiele różnych sposobów...
Reklama
Reklama
Reklama