Depresja poporodowa
Canva.com

Właśnie urodziłaś dziecko? Uważaj na depresję poporodową!

Kobiety tuż po urodzeniu dziecka często szybko tracą radość życia i czują się zmęczone nową sytuacją. Bywa i tak, że partnerzy ignorują taki stan zdrowia i namawiają swoje kobiety, aby cieszyły się narodzinami potomka. Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Depresja poporodowa dotyka coraz więcej matek i jest bardzo groźna dla zdrowia. Także dziecka.
Reklama

Co to jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa
Canva.com

Depresja poporodowa to zaburzenie nastroju, które może dotknąć kobietę po porodzie. Charakteryzuje się intensywnym smutkiem, niepokojem i drażliwością. Dotyka około 10% nowych matek, ale o wiele więcej kobiet cierpi na to, nie zdając sobie z tego sprawy. Istnieje wiele objawów depresji poporodowej, które są łatwe do rozpoznania, takich jak: poczucie beznadziejności lub winy, problemy ze snem i przytłaczające zmęczenie.

Reklama

Depresja poporodowa jest bardzo częstym, ale często pomijanym stanem, który może dotyczyć matki i ich dzieci. Jest to również główna przyczyna problemów ze zdrowiem psychicznym matki w Stanach Zjednoczonych. Jest uważana za najbardziej rozpowszechnione i znaczące powikłanie porodu. Objawy mogą obejmować niski nastrój, smutek, niepokój, gniew, drażliwość i problemy ze snem. Kobiety, które doświadczają depresji poporodowej, często czują się winne lub nieodpowiednie, co może prowadzić do złej samooceny i braku pewności siebie. Nierzadko kobiety pod wpływem depresji myślą o samobójstwie.

Jak sobie poradzić lub jak pomóc matce?

Depresja poporodowa
Canva.com

Depresja poporodowa może dotyczyć matek i ich dzieci, ale zwykle jest tymczasowa i może być leczona lekami i psychoterapią.

Reklama

Depresja może również powodować objawy u ojców. Depresja poporodowa jest uleczalna i jest powiązana ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą podczas ciąży i porodu. Kobiety z depresją poporodową mogą odczuwać ulgę w terapii, dzięki regularnym rozmowom, które budują na nowo wysoką samoocenę i przygotowują do podjęcia nowej roli - najpiekniejszej roli matki.

Depresja poporodowa dotyka matki i dziecka. Badanie wykazało, że istnieje silna korelacja między depresją matek a śmiertelnością niemowląt. Matki, które doświadczają depresji poporodowej, mają zwiększone ryzyko posiadania niemowlęcia o niskiej masie urodzeniowej, a także zwiększone ryzyko powikłań podczas porodu.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama