Sernik z ricotty
Canva.com

Wybierz ten ser na sernik wielkanocny. Jeszcze nam podziękujesz

Końcowy smak ciasta w dużej mierze zależy od tego, jakich konkretnych składników użyje się do jego wykonania. W przypadku sernika tym głównym i najważniejszym, a zarazem niezastąpionym składnikiem będzie oczywiście dobry ser.
Reklama

Tylko co to znaczy " dobry"? Jaki ser na sernik rzeczywiście zawsze powinien się sprawdzić? Czy dla zaoszczędzenia kalorii można użyć jego chudszej odmiany, czy wtedy sernik nie wyjdzie z powodu braku dostatecznej ilości tłuszczu?

Jaki rodzaj sera na sernik?

Sernik, praktycznie każdy jego wariant, a już na pewno ten klasyczny przygotowywany w Polsce zdecydowanie najczęściej, każdorazowo powstaje z jakościowego twarogu, który przed wprowadzeniem go do masy mieli się przynajmniej dwukrotnie, a najlepiej trzykrotnie. Twaróg musi mieć odpowiednią zawartość tłuszczu. Niekoniecznie trzeba sięgać od razu po ten pełnotłusty, jednakże półtłusta jego wersja jest wymagana, albowiem na zupełnie chudym twarogu sernik może nie wyjść, a na pewno nie będzie aż tak smaczny, skoro to tłuszcz jest podstawowym nośnikiem smaku.

Reklama

Wybrany ser powinno się zmielić. Najprościej zrobić to w maszynce do mielenia mięsa, przepuszczając go przez stosunkowo drobne oczka przynajmniej dwa, a najlepiej trzy razy. Kilkukrotne mielenie ma na celu zapewnić sernikowi właściwą puszystość i zarazem przyjemną lekkość, dzięki którym będzie on jeszcze smaczniejszy i na pewno będzie lepiej się prezentować.

Co zrobić z serem na sernik?

Samo mielenie sera potrafi jednak zająć trochę czasu, dlatego większość osób decyduje się na sięgnięcie po gotowy twaróg na sernik, czyli tzw. masę twarogową, nazywaną też twarogiem sernikowym albo serem twarogowym.

Reklama

Ten półprodukt kupuje się w hipermarketach w dużych wiaderkach, zawierających zwykle ok. 1 kg masy. Występują one na dziale z nabiałem, tuż obok "normalnych" twarogów, kefirów i jogurtów naturalnych. Ceny mas twarogowych zaczynają się od kilku złotych i kończą nawet na trzydziestu złotych. Zaleca się sprawdzać ich skład, by wybrać jak najlepszy twaróg na sernik.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama