Dużo zniczy zapalanych na Zaduszki
Canva

Wszystkich Świętych to nie jest Święto Zmarłych! Kiedy obchodzi się Święto Zmarłych w Polsce?

Zgodnie z najnowszą tradycją Polacy odwiedzają groby 1 listopada, we Wszystkich Świętych. Problem w tym, że to nie jest Święto Zmarłych... Kiedy w takim razie należy udać się na cmentarze? Jak nazywa się ten drugi dzień, podczas którego szczególnie trzeba myśleć o bliskich?
Reklama

Zaduszki — co to za święto?

Zaduszki to właśnie jest Święto Zmarłych. Mimo że, teraz jest to katolickie święto, jego korzenie sięgają pogańskich czasów. Wspominano wtedy swoich zmarłych, świętowano.

Zaduszki- wiesz, co to za święto, ale kiedy je obchodzimy?

Zaduszki obchodzi się 2 listopada, niestety nie jest to święto wolne od pracy. Niemniej jednak dla wielu Polaków bardzo ważne jest odwiedzenie cmentarza w tym dniu, zapalenie zniczy lub położenie kwiatów.

Wiele osób, które ma do odwiedzenia więcej niż jeden cmentarz decyduje się odwiedzić część grobów na Wszystkich Świętych a pozostałe na Zaduszki.

Cmentarz udekorowany na Zaduszki.
Canva

Zaduszki — jak obchodzi się to święto?

Dla wielu osób tak naprawdę świętowanie Zaduszek niczym się nie różni od obchodzenia Wszystkich Świętych. Typowe są kwiaty i znicze.

Tak naprawdę znicze również wywodzą się z pogańskich czasów. Wtedy ogień miał pokazywać drogę zmarłym, symbolizował też odrodzenie.

Katolicka cześć społeczeństwa uczestniczy również w obrzędach religijnych, modląc się za dusze swoich bliskich. Ludzie ci wierzą, że zmarli znajdują się w czyśćcu.

Wiele osób, których bliscy pochowani są daleko, jedzie na czas Zaduszek i Wszystkich Świętych, do swoich rodzinnych miejscowości, żeby odwiedzić tam cmentarze.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama