Koszyczek wielkanocny z zajączkami zrobionymi z jajek.
Canva

Zajączek — znasz związane z nim zwyczaje? Wiesz jakie prezenty przynosi?

Zastanawiasz się, skąd wzięła się tradycja wielkanocnego zajączka? I o co właściwie w niej chodzi? Czy wiesz, jakie prezenty (i dla kogo) przynosi zając na Święta? A przede wszystkim, gdzie najlepiej ich szukać? Sprawdź! Zobacz, jaka to ciekawa tradycja i skąd do nas przywędrowała. To może Cię zaskoczyć!
Reklama

Zajączek wielkanocny — tradycja naszych zachodnich sąsiadów

Prezenty na Wielkanoc to nie jest polski zwyczaj. Ta tradycja przywędrowała do nas z Niemiec. Teraz jest coraz popularniejsza w naszym kraju, chociaż nie przyjęła się jeszcze we wszystkich regionach.

Najczęściej obchodzi się ją na Śląsku, Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce.

Wielkanocny zajączek siedzi koło czekoladowego jajka.
Canva

Kiedy przychodzi zajączek?

W większości miejsc w Polsce przyjęło się, że zajączek przynosi prezenty na wielkanocny poranek. Okazuje się jednak, że w niektórych częściach Śląska upominki pojawiają się w Wielki Czwartek.

Reklama

Wielkie poszukiwania

A jak w ogóle kultywuje się ten zwyczaj? Najczęściej prezenty od zajączka dostają dzieci. Upominki zostają schowane gdzieś w ogrodzie, na działce, lub na podwórku. Jeśli nie ma możliwości ukrycia prezentów na dworze, można to zrobić w domu. Najlepiej wtedy ułożyć je na czymś, co imituje trawę, na przykład na zielonej bibule.

Kto dostaje prezenty?

Obdarowywane są głównie dzieci. Jednak im bardziej popularna staje się ta tradycja, tym częściej upominki dostają też dorośli członkowie rodziny.

Drobiazg, czy konkretny prezent?

W odróżnieniu od Gwiazdki wielkanocne prezenty są raczej symboliczne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obdarować bliskich czymś większym, nie jest to jednak aż tak bardzo popularne.

Reklama
Zajączki przytulają się w trawie pełnej czekoladowych jajek.
Canva

Słodycze — smacznie i niezdrowo

Kiedyś wielkanocny zajączek przynosił głównie czekoladowe jajka, które ukrywał gdzieś w trawie. Ostatnio pojawia się coraz więcej apelów do rodziców — żeby zrezygnować z dawania słodyczy w prezencie.

Dzięki temu dzieci nie będą uczyć się, że słodycze to coś wyjątkowego, wyczekanego.

Co można dać zamiast czekolady? Mnóstwo rzeczy — baloniki, naklejki, kredki, bańki mydlane, autka, miniaturowe laleczki.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama