Zwyczaje wielkanocne dla dzieci — znasz je wszystkie?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Szukanie prezentu od zajączka
To chyba ulubiona tradycja wszystkich dzieci. Prezent, który mają dostać z okazji Wielkanocy, powinien być dobrze schowany. Najlepiej gdzieś na zewnątrz — w ogrodzie, na działce, na podwórku.
Jeśli nie ma takiej możliwości, z powodzeniem można ukryć upominki w domu. Ważne, żeby ich znalezienie nie było zbyt proste.
A co może podarować dziecku? To mogą być zarówno słodycze, jak i jakieś drobiazgi, które poprawią humor. Jeśli wolisz dać jednak konkretny, bardziej kosztowny prezent, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak zrobić.
Sianie rzeżuchy
Dla dzieci, czekanie aż posiana przez nich roślinka wyrośnie, to prawdziwa radość. Później same mogą doglądać przygotowaną rzeżuchę i podlewać ją bez pomocy dorosłego.
Jak przygotować rzeżuchę? Trzeba wyłożyć naczynie watą i zwilżyć ją wodą. Następnie na watę sypie się obficie ziarenka.
Polewanie wodą na Śmigus Dyngus
Kolejne ze zwyczajów, które dzieci uwielbiają. Warto z nimi porozmawiać wcześniej, że co za dużo, to niezdrowo. Trzeba pilnować, żeby podczas zabawy nie zniszczyć sprzętów domowych. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby nikt nie chodził w mokrych ubraniach zbyt długo.
Wysyłanie kartek wielkanocnych
Składanie życzeń bliskim to ważna i bardzo przyjemna tradycja. Jeśli dzieci potrafią pisać, mogą samodzielnie uzupełnić kartki.
Mogą też coś po prostu narysować, nakleić.
Kiedy kartki będą gotowe, można wspólnie, całą rodziną udać się na pocztę. Na pewno osobom, do których dotrą, będzie bardzo miło.
Wspólne przygotowanie do Wielkanocy
Dzieci razem z rodzicami mogą uczestniczyć w przedświątecznych zakupach, porządkach czy gotowaniu. Oczywiście na miarę swoich możliwości. Nie chodzi o to, żeby robiły wszystko, tylko o wspólne, rodzinne spędzenie czasu.