Zespół suchego oka
Canva.com

Zespół suchego oka - przyczyny, objawy, leczenie. Wszystko, co warto wiedzieć

Czujesz dyskomfort, gdy używasz oczu? To może być zespół suchego oka. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych informacji dotyczących przyczyn, objawów, a także możliwości na wyleczenie choroby, którą dotyka coraz więcej osób.
Reklama

Dyskomfort dla oczu

Zespół suchego oka
Canva.com

Zespół suchego oka to stan oczu, który może powodować nieprzyjemne uczucie pieczenia, niewyraźne widzenie lub uczucie ciała obcego w gałce ocznej. Jest zwykle spowodowany zapaleniem filmu łzowego, które może być efektem alergii, używania soczewek kontaktowych i czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza.

Reklama

Istnieje wiele objawów zespołu suchego oka, w tym zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie lub pieczenie w oczach. Jeśli mamy jedno z tych objawów, to warto udać się do lekarza okulisty, który zbada nasze oczy i przepisze odpowiednie lekarstwa, np. krople do oczu.

Czy można wyleczyć suchość oczu?

Zespół suchego oka
Canva.com

Suchość może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym infekcją, stanem zapalnym, narażeniem na czynniki zewnętrzne, np. wiatr. Dla niektórych osób stan jest tylko tymczasowy i ustąpi samoistnie. Dla innych może być cięższy i trwać miesiącami, a nawet latami. Jednym z najczęstszych metod leczenia zespołu suchego oka są sztuczne łzy.

Sztuczne łzy mogą być również stosowane w leczeniu innych stanów, takich jak zapalenie spojówek. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów sztucznych łez, ale wszystkie działają w ten sam sposób. W leczeniu zespołu suchego oka należy unikać pocierania oczu, noszenia soczewek kontaktowych.

Reklama

Ważne jest również stosowania kropli do oczu lub maści przepisanych przez lekarza oraz spożywania pokarmów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 to rodzaj wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, który jest ważny dla zdrowia mózgu i oczu. Wykazano, że kwasy omega-3 mają pozytywny wpływ na nastrój, funkcje poznawcze i ogólny stan zdrowia mózgu. Omega-3 można znaleźć w tłustych rybach, takich jak łosoś, a także w niektórych źródłach roślinnych, takich jak siemię lniane i orzechy włoskie. Omega-3 znajdują się również w jajach i innych produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko i jogurt.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama