Kobieta, radośnie i szeroko uśmiechnięta, zasłania oczy pięknymi czerwonymi pomidorami
stock.adobe.com

Dieta idealna dla Twoich oczu, czyli co jeść, aby poprawić wzrok?

Dbanie o wzrok w praktyce nie sprowadza się jedynie do regularnych wizyt u okulisty, robienia przerw podczas pracy przy komputerze czy noszenia okularów z odpowiednio dobranymi szkłami. O zdrowie oczu należy dbać także poprzez stosowanie dobrze zbilansowanej diety. Jakich produktów spożywczych nie powinno zatem zabraknąć w Twoim codziennym jadłospisie?
Reklama

Dieta na oczy bogata w witaminę A

Jeśli chcesz właściwie zatroszczyć się o kondycję swoich oczu, koniecznie zadbaj o to, by w Twoim menu nie zabrakło produktów bogatych w witaminę A odpowiedzialną m.in. za zwalczanie wolnych rodników, które źle wpływają na wzrok. Jej niedobór bywa groźny zwłaszcza dla kierowców – może bowiem prowadzić np. do „kurzej ślepoty”, czyli wyraźnie odczuwalnego pogorszenia widzenia po zmroku i przy słabym oświetleniu. Odpowiednia podaż witaminy A pozwala ochronić się przed zwyrodnieniem plamki żółtej oraz zapewnia optymalny poziom nawilżenia gałki ocznej, co pozytywnie wpływa na komfort widzenia. Witaminę A, czyli popularny beta-karoten znajdziesz m.in. w marchwi, jarmużu, dyni, pomidorach, szpinaku, czerwonej papryce i mango.

Reklama

Dieta na dobry wzrok – witaminy z grupy B

W trosce o zdrowe oczy warto pamiętać o tym, by w diecie nie brakowało produktów z witaminami z grupy B, które poprawiają pracę komórek nerwowych i zwiększają komfort widzenia. Produkty spożywcze z witaminą B przeciwdziałają świądowi i wysychaniu powierzchni oka oraz nadwrażliwości np. na światło słoneczne. Regularnie sięgaj zatem po rośliny strączkowe, mleko i przetwory mleczne, marchew, chleb razowy, nasiona słonecznika, kasze i ryby.

Dieta na wzrok – witamina C

Aby przez długie lata cieszyć się prawidłowym widzeniem, dbaj, by w Twojej diecie nie brakowało witaminy C. Odpowiada ona m.in. za wzmacnianie naczyń krwionośnych, chroniąc tym samym przed tzw. „pękniętymi naczynkami” czyli wylewami podspojówkowymi (często dochodzi do nich np. po wielogodzinnej pracy przy komputerze).

Reklama

Przemyślana dieta dla oczu powinna więc obfitować w takie produkty spożywcze jak: cytrusy, czarna porzeczka, szpinak, jarmuż, czerwona papryka oraz natka pietruszki, która świetnie sprawdza się jako składnik wielu dań i koktajli.

Co jeść na oczy – kwasy tłuszczowe i antyoksydanty

Dobrze zbilansowana dieta jest ważnym elementem profilaktyki wielu chorób oczu, np. jaskry, którą można skutecznie leczyć (https://www.optegra.com.pl/zabiegi/jaskra), ale można też próbować jej przeciwdziałać.

W tym przypadku szczególnie istotne są produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6, dlatego warto stosować dietę obfitującą w antyoksydanty neutralizujące wolne rodniki.

Reklama

Codziennie spożywaj zwłaszcza warzywa i owoce bogate we wspomnianą już witaminę C, ale także witaminę E, karotenoidy i polifenole. W Twojej przemyślanej diecie na wzrok nie może zatem zabraknąć: cebuli, cykorii (polecany jest także sok z jej liści), selera, żurawiny, pomidorów (również pod postacią smacznego soku), bobu, jabłek, winogron, truskawek*. Kwasy omega-3 znajdziesz zaś zwłaszcza w olejach roślinnych i tłustych rybach (makrela, tuńczyk, łosoś) czy orzechach włoskich.

*https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/co-jesc-by-chronic-sie-przed-jaskra/

Artykuł sponsorowany

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama