Dieta upiększająca. Odcinek 3: Kurkuma
Zdrowa dieta to nie tylko owoce i warzywa. Zbilansowane i wartościowe posiłki powinny łączyć w sobie różne rodzaje produktów, między innymi przyprawy. Pozwala to nie tylko urozmaicić smak potraw, ale i wzbogacić je w dodatkowe wartości odżywcze. Wykorzystywanie kurkumy w kuchni sprzyja odporności organizmu, pełnej blasku cerze, właściwej wadze i dobremu nastrojowi.
Reklama
Właściwości i smak kurkumy najbardziej cenione są w kuchni azjatyckiej, jednak i w Polsce zyskuje ona coraz większą popularność. Warto zatem przyjrzeć się bliżej zaletom tej orientalnej przyprawy o intensywnym, żółtopomarańczowym zabarwieniu.
Stosując kurkumę w naszej kuchni, sięgamy po szansę na cerę bez niedoskonałości i powstrzymujemy procesy starzenia. Co ciekawe, kurkuma wpływa też na uspokojenie skóry, walczy z zaczerwienieniem i nadwrażliwością, a w odniesieniu do całego ciała potrafi nawet łagodzić stany związane z egzemą.
Pozostałe składniki to już kwestia smaku. Miód zapewni nam odrobinę słodyczy, masło klarowane wpłynie na przyjemną konsystencję, zaś aromantyczne przyprawy korzenne (jak cynamon, goździki, kardamon) dodadzą napojowi orientalną nutę i przyjemny charakter.
Jedz i bądź piękna, Kraków 2017
Foto: www.pixabay.com
Kurkuma dla zdrowia
Kluczowym składnikiem kurkumy cennym dla zdrowia naszego organizmu jest kurkumina. To polifenol charakteryzujący się wieloma właściwościami leczniczymi. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające, liczne badania wykazały też, że może być on pomocny w leczeniu nowotworów. Wspomaga funkcjonowanie wielu narządów, obniża cholesterol i reguluje poziom cukru we krwi. Ponadto łagodzi ból w stanach zapalnych i przyspiesza gojenie.Kurkuma dla urody
Jak regularne używanie kurkumy przekłada się na nasz wygląd? Właściwości przyprawy gwarantują szereg korzyści przede wszystkim dla naszej skóry.Reklama
Inspiracja – oryginalne pomysły na wykorzystanie kurkumy w naszej kuchni
Złote mleko
Składniki:- 1 szklanka mleka roślinnego (np. migdałowego, sojowego, kokosowego)
- 1 łyżeczka pasty z kurkumy
- szczypta pieprzu lub pieprzu cayenne
- szczypta cynamonu
- szczypta kardamonu
- goździki
- ½ łyżeczki startego imbiru
- miód
- masło klarowane
Reklama
- W garnku zagotowujemy 1 szklankę wody, a następnie dodajemy do niej 2-3 łyżki sproszkowanej kurkumy (przyprawa dostępna w praktycznie każdym sklepie spożywczym).
- Całość gotujemy przez około 8 minut, od czasu do czasu mieszając, aż powstanie gęsta pasta.
- Po ostudzeniu pastę możemy przełożyć do szklanego pojemnika i umieścić w lodówce.
Reklama
Krzepiące Kitchari
Kitchari to tradycyjne danie odtruwające. Potrawa ta posiada właściwości rozgrzewające, jest pożywna i lekkostrwna. Składniki:- 1 szklanka zółtej fasoli mung w w połówkach
- 1 szklanka długoziarnistego brązowego ryżu
- 1 łyżka masła
- 2 łyżeczki obranego i startego świeżego imbiru
- 1 łyżeczka mielonej kurkumy
- ¼ łyżeczki mielonego cynamonu⅛ łyżeczki mielonego fenkułu
- ⅛ łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
- ½ łyżeczki soli morskiej
- 1 liść laurowy
- 1 duży batat, wyszorowany i pokrojony w kostkę o boku 1 cm
- 2 duże łodygi selera pokrojone w plastry grubości 3 mm2 szklanki bulionu warzywnego
- 3 szklanki wiórków kokosowych (do dekoracji)
- Przepłucz fasolę i ryż, aż woda będzie czysta, odcedź.
- W średnim rondlu roztop masło na średnim ogniu. Dodaj imbir, kurkumę, cynamon, fenkuł, pieprz i sól. Mieszaj, aż powstanie pasta.
- Dodaj fasolę i ryż, dokładnie wymieszaj z przyprawami.
- Dodaj liść laurowy, batat i seler.
- Kiedy mieszanka będzie gorąca, wlej bulion i wodę. Zagotuj, a potem zmniejsz płomień.
- Duś na wolnym ogniu przez 25-30 minut lub do momentu, aż ryż i fasola będą miękkie.
- Udekoruj wiórkami kokosowymi i podawaj.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Ból brzucha i gorączka – co oznaczają te objawy?
Ból brzucha i gorączka to dość powszechne objawy, które występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Pojawiające się sporadycznie i oddzielnie zwykle nie stanowią powodu do niepokoju – mogą być symptomem przejedzenia i niestrawności (w przypadku bólu brzucha) czy też sezonowej infekcji (w przypadku podwyższonej temperatury). W pewnych okolicznościach wymagają jednak konsultacji z lekarzem. Sprawdź, kiedy z bólem brzucha i gorączką trzeba udać się do specjalisty.
Co daje przyjmowanie kolagenu?
Przyjmowanie kolagenu może mieć wiele korzyści dla naszego organizmu. Kolagen jest jednym z najważniejszych białek występujących w naszym ciele i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, stawów, kości i włosów. W tym artykule dowiesz się, jakie są główne zalety przyjmowania kolagenu i dlaczego warto go uwzględnić w swojej codziennej diecie.
Zdrowa stopa, szczęśliwe dziecko. Jak dobierać obuwie dla maluchów?
Chwila, gdy dziecko stawia swoje pierwsze kroki, to przełomowy i długo wyczekiwany przez rodziców moment. Kiedy maleństwo uczy się korzystać ze swoich stópek, czas wyruszyć po buty. W związku z tym w dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem niezwykle istotnym dla każdej mamy i każdego taty – prawidłowym doborem obuwia dla małych dzieci. Oto kilka wskazówek, które warto znać!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl