Zero waste: mądra segregacja śmieci
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Zero waste: mądra segregacja śmieci

Coraz częściej mówi się o tym że produkujemy coraz więcej odpadów (szczególnie plastiku, który rozkłada się przez wiele lat). Z biegiem czasu nie będziemy mieli miejsca w którym można by zgromadzić takie ilości śmieci. Oczywiście nie wpływa to też dobrze na środowisko dookoła. Nikt z nas nie chciałby przecież zamieszkać tuż obok wysypiska śmieci, a skoro produkujemy coraz więcej śmieci to może się to kiedyś okazać niemożliwe. 

Jedną z rzeczy, które możemy zrobić by choć trochę przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów jest ich segregacja, dzięki której bardzo dużą ich część możemy poddać recyklingowi, czyli ponownemu wykorzystaniu. Dotyczy to większości surowców - muszą być one jednak odpowiednio podzielone by dało się je ponownie przetworzyć.

Jak segregować śmieci w domu?

Każda gmina może mieć nieco odmienne zasady segregacji i wywozu śmieci, więc warto je wcześniej sprawdzić. Bardzo często są one po prostu bardziej szczegółowe, przez co bardziej korzystne dla środowiska i stwarzają większe możliwości recyklingu. Podstawowe zasady są jednak uniwersalne i same w sobie stwarzają spore możliwości.

Metale i tworzywa sztuczne
Czyli wszelkie puszki, folie aluminiowe, plastikowe torby i opakowania, nakrętki, kapsle, opakowania stworzone z łączonych materiałów. Dobrze jest wcześniej pozbyć się z nich resztek detergentów czy jedzenia. Nie wrzucać do tego rodzaju pojemników opakować pełnych (na przykład produktów przeterminowanych).

Papier
Stare ulotki, książki, zeszyty, papier pakowy, torby i worki papierowe, zadrukowane kartki, kartony, katalogi itp. Warto zwrócić uwagę na opakowania kartonowe po produktach płynnych, które od wewnątrz powleczone są warstwą plastiku czy aluminium - nie należy ich wtedy wrzucać do kontenera z papierem, ponieważ nie da się ich poddać recyklingowi w tej kategorii. Nie należy tu też wrzucać produktów higienicznych takich jak: pieluchy, podpaski, ręczniki papierowe, zużyte chusteczki czy ubrania.

Szkło
Są to głównie szklane butelki oraz słoiki po różnego rodzaju produktach.
Do tej kategorii nie należą niestety takie rzeczy jak: doniczki, ceramika, żarówki, naczynia żaroodporne, lustra, szyby, monitory, lampy, termometry czy strzykawki.

Odpady biodegradowalne 
Głównie są to resztki jedzenia oraz rośliny, trociny, kora, liście, skoszona trawa czy niezaimpregnowane drewno. Nie należy wrzucać: kości, ziemi, drewna pomalowanego farbą lub zaimpregnowanego, leków, popiołu czy oleju.

Odpady zmieszane
To wszytko to czego nie należy wrzucać do wspomnianych wcześniej pojemników oznaczonych. Rzeczy te nie podlegają recyklingowi.
Należy również pamiętać o tym że sprzęt elektroniczny, baterie czy żarówki i akumulatory powinny być oddawane do specjalnych punktów, które bardzo często znajdują się w dużych sklepach.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie