Pierwsza Komunia

Ile kosztuje komunia? Jak wydać przyjęcie komunijne?

Przejdź do galerii zdjęć
Jeśli masz w domu dziecko, które wybiera się do Pierwszej Komunii Świętej, to przyznasz, że przygotowanie do tej ceremonii rozpoczęło się już jakiś czas temu. Spotkania w kościele, święcenie poszczególnych atrybutów: począwszy od książeczki, po różaniec i medalik, nauka modlitw na lekcji religii i specjalne katechezy. Tak będzie wyglądał czas do samego maja.
Reklama
Przyjęcie sakramentu jest bezpłatne, ale cała ta "otoczka" - trzeba dodać, że niezbędna - niestety swoje kosztuje. Ile tak naprawdę kosztuje komunia? Jaką gotówką trzeba dysponować, żeby zapłacić za wszystkie niezbędne akcesoria komunijne i wydać choćby skromne przyjęcie? Co będzie potrzebne? Na pierwszych spotkaniach z księdzem i katechetą omawia się wszelkie koszta kościelne. Trzeba przecież kupić dziecku albę - najczęściej ksiądz nie zgadza się, by dziecko szło do komunii w takiej po kimś. Musi mieć taką samą jak reszta dzieci, zamówioną u konkretnego producenta, z którym oczywiście ksiądz podpisał wcześniej umowę. Tak samo jest z fotografem oraz z kamerzystą. Co do książeczek, różańca czy medalika często zostawia się pełną dowolność. Zaoszczędzić można na przykład na świecy, bo zazwyczaj wykorzystuje się tę z Chrztu Świętego.
Reklama
Ile kosztuje Komunia? Co jeszcze trzeba wliczyć w koszta? Strój i akcesoria to nie wszystkie wydatki, jakie czekają rodzica dziecka, które ma przyjąć Pierwszą Komunię Świętą. Jest to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny, dlatego warto zrobić choćby skromne przyjęcie. Trzeba zatem zdecydować, czy wynajmujemy salę, czy też decydujemy się na poczęstunek w domu. Jeśli nawet będą to domowe warunki, to i tak należy pomyśleć o wsparciu z przygotowaniem jedzenia. Sam catering to czasem większy koszt niż wynajęcie sali z obsługą i poczęstunkiem. Zostają jeszcze akcesoria do dekoracji, podziękowania dla gości no i stylizacja dla rodziców i rodzeństwa. Ile to wszystko może kosztować? O tym przeczytacie w galerii. Zobacz też: Najgorsze prezenty świąteczne - czego nie dawać? Jak walczyć z nieśmiałością? Jak wykorzystać czerstwy chleb?
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: komunia
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama