Ile kosztuje komunia? Jak wydać przyjęcie komunijne?

Dziecko Piątek, 29 listopada 2019
Oceń:
4 / 12 głosów

Pierwsza Komunia
Jeśli masz w domu dziecko, które wybiera się do Pierwszej Komunii Świętej, to przyznasz, że przygotowanie do tej ceremonii rozpoczęło się już jakiś czas temu. Spotkania w kościele, święcenie poszczególnych atrybutów: począwszy od książeczki, po różaniec i medalik, nauka modlitw na lekcji religii i specjalne katechezy. Tak będzie wyglądał czas do samego maja.

Przyjęcie sakramentu jest bezpłatne, ale cała ta "otoczka" - trzeba dodać, że niezbędna - niestety swoje kosztuje. Ile tak naprawdę kosztuje komunia? Jaką gotówką trzeba dysponować, żeby zapłacić za wszystkie niezbędne akcesoria komunijne i wydać choćby skromne przyjęcie?

Co będzie potrzebne?

Na pierwszych spotkaniach z księdzem i katechetą omawia się wszelkie koszta kościelne. Trzeba przecież kupić dziecku albę - najczęściej ksiądz nie zgadza się, by dziecko szło do komunii w takiej po kimś. Musi mieć taką samą jak reszta dzieci, zamówioną u konkretnego producenta, z którym oczywiście ksiądz podpisał wcześniej umowę. Tak samo jest z fotografem oraz z kamerzystą.
Co do książeczek, różańca czy medalika często zostawia się pełną dowolność. Zaoszczędzić można na przykład na świecy, bo zazwyczaj wykorzystuje się tę z Chrztu Świętego.

Ile kosztuje Komunia? Co jeszcze trzeba wliczyć w koszta?

Strój i akcesoria to nie wszystkie wydatki, jakie czekają rodzica dziecka, które ma przyjąć Pierwszą Komunię Świętą. Jest to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny, dlatego warto zrobić choćby skromne przyjęcie. Trzeba zatem zdecydować, czy wynajmujemy salę, czy też decydujemy się na poczęstunek w domu.
Jeśli nawet będą to domowe warunki, to i tak należy pomyśleć o wsparciu z przygotowaniem jedzenia. Sam catering to czasem większy koszt niż wynajęcie sali z obsługą i poczęstunkiem.
Zostają jeszcze akcesoria do dekoracji, podziękowania dla gości no i stylizacja dla rodziców i rodzeństwa.

Ile to wszystko może kosztować? O tym przeczytacie w galerii.

Zobacz też:
Najgorsze prezenty świąteczne - czego nie dawać?
Jak walczyć z nieśmiałością?
Jak wykorzystać czerstwy chleb?

Pierwsza Komunia Święta to wbrew pozorom nie mały wydatek. Sam zakup alby to koszt około 150 zł. Jeśli trafisz na wyrozumiałego księdza, być może pozwoli ją wypożyczyć, ale to i tak będzie dość zbliżony koszt zwłaszcza, że przecież alba będzie potrzebna dziecku podczas całego Białego Tygodnia, a później też na rocznicę Pierwszej Komunii. Do tego trzeba doliczyć buty - około 100 zł, oraz akcesoria, szczególnie dla dziewczynek. Na przykład wianek na głowę. Atrybuty komunijne takie jak książeczka, różaniec czy medalik mogą kosztować łącznie od około 120 zł do nawet 500 zł (w zależności od tego, jaki medalik i łańcuszek wybierzecie).

Źródło: pl.freepik.com