Ile kosztuje komunia? Jak wydać przyjęcie komunijne?
Udostępnij Google News
Dziecko

Ile kosztuje komunia? Jak wydać przyjęcie komunijne?

Przyjęcie sakramentu jest bezpłatne, ale cała ta "otoczka" - trzeba dodać, że niezbędna - niestety swoje kosztuje. Ile tak naprawdę kosztuje komunia? Jaką gotówką trzeba dysponować, żeby zapłacić za wszystkie niezbędne akcesoria komunijne i wydać choćby skromne przyjęcie?

Pierwsza Komunia
Jeśli masz w domu dziecko, które wybiera się do Pierwszej Komunii Świętej, to przyznasz, że przygotowanie do tej ceremonii rozpoczęło się już jakiś czas temu. Spotkania w kościele, święcenie poszczególnych atrybutów: począwszy od książeczki, po różaniec i medalik, nauka modlitw na lekcji religii i specjalne katechezy. Tak będzie wyglądał czas do samego maja.

Co będzie potrzebne?

Na pierwszych spotkaniach z księdzem i katechetą omawia się wszelkie koszta kościelne. Trzeba przecież kupić dziecku albę - najczęściej ksiądz nie zgadza się, by dziecko szło do komunii w takiej po kimś. Musi mieć taką samą jak reszta dzieci, zamówioną u konkretnego producenta, z którym oczywiście ksiądz podpisał wcześniej umowę. Tak samo jest z fotografem oraz z kamerzystą.
Co do książeczek, różańca czy medalika często zostawia się pełną dowolność. Zaoszczędzić można na przykład na świecy, bo zazwyczaj wykorzystuje się tę z Chrztu Świętego.

Ile kosztuje Komunia? Co jeszcze trzeba wliczyć w koszta?

Strój i akcesoria to nie wszystkie wydatki, jakie czekają rodzica dziecka, które ma przyjąć Pierwszą Komunię Świętą. Jest to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny, dlatego warto zrobić choćby skromne przyjęcie. Trzeba zatem zdecydować, czy wynajmujemy salę, czy też decydujemy się na poczęstunek w domu.
Jeśli nawet będą to domowe warunki, to i tak należy pomyśleć o wsparciu z przygotowaniem jedzenia. Sam catering to czasem większy koszt niż wynajęcie sali z obsługą i poczęstunkiem.
Zostają jeszcze akcesoria do dekoracji, podziękowania dla gości no i stylizacja dla rodziców i rodzeństwa.

Ile to wszystko może kosztować? O tym przeczytacie w galerii.

Zobacz też:
Najgorsze prezenty świąteczne - czego nie dawać?
Jak walczyć z nieśmiałością?
Jak wykorzystać czerstwy chleb?

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie