Jak docenić siebie? Potrafisz to robić?

Psychologia Poniedziałek, 20 stycznia 2020
Oceń:
4 / 14 głosów

Ile razy zrezygnowałaś z randki z jakimś przystojniakiem, bo uznałaś, że za wysokie progi? Albo uciekłaś wręcz ze spotkania rekrutacyjnego na Twoje wymarzone stanowisko, bo zobaczyłaś, kto jeszcze czeka w kolejce? Przecież inni są lepsi - tak myślałaś?

Dlaczego jesteś tak bardzo niewidzialna?

Jeśli nie wierzysz we własne możliwości, z pewnością nie wierzysz też w siebie. A może nawet siebie nie lubisz? Docenianie własnej osoby to niełatwa sztuka, ale można się jej nauczyć, choć droga do tej nauki będzie długa i mozolna.

Zacznij od poznania swoich mocnych stron

Usiądź sobie wygodnie, zaparz sobie ulubioną herbatę, włącz ukochaną muzykę, która zawsze nastraja Cię pozytywnie i weź do ręki długopis. Wypisz na kartce wszystkie te cechy, które można uznać za Twoje mocne strony. Wcale nie musisz być perfekcjonistką. Nikt tego od Ciebie nie oczekuje. Możesz też mieć jakieś słabe strony - każdy je ma. Chodzi jednak o to, by je prawdziwe zaakceptować i potrafić z nimi żyć
Bądź odważna. Otwarta na nowe doświadczenia. Strach powinien Cię mobilizować, a nie zamykać za Tobą drzwi. Co możesz zrobić, by prawdziwe docenić siebie? Przeczytaj w galerii!

Zobacz także:
Samodyscyplina to pierwszy krok do systematyczności. Jak ją w sobie wyrobić?
Jak poprawić sobie humor?
Efekt przekonania – co to jest i jaki ma na nas wpływ?

Tak naprawdę niewiele kobiet potrafi się doceniać. Dzieje się tak dlatego, że wpojono nam pewne zasady, według których my po prostu musimy brać na swoje barki BARDZO dużo. Wmówiono nam, że idealna matka i żona powinna zadbać o dom i dodatkowo jeszcze zająć się pracą na etat. Czujesz się przez to wiecznie zmęczona i nawet nie śmiesz prosić o pomoc swojego mężczyzny, a zwykle wystarczy tylko słowo. Krótka rozmowa o tym, jak się czujesz. Powiedz, że ilość obowiązków Cię przytłacza, kiedy Twój partner zrozumie jak wiele na co dzień robisz sama, również zacznie Cię bardziej doceniać, a to poprawi też Twoją samoocenę i sposób postrzegania własnej osoby.

Źródło: pl.freepik.com